24 lut 2017

# ogród # w zieleni

Szron, a może szadź w moim ogrodzie

Wiosna jest coraz bliżej, ale jeszcze kilka dni temu mróz wymalował na biało drzewa i krzewy. Mój ogród wyglądał bajecznie. Nie wiem, czy był to szron, czy też szadź, niemniej jednak widok był przepiękny. Fotografowałam to wspaniałe zjawisko z dość dużej odległości, bo było zbyt wcześnie, by pędzić do ogrodu i utrwalać cudowny widok z bliska. Może troszkę żałuję, że się nie poświęciłam, ale liczę na to, że jeszcze kiedyś się uda.

"Szadź (sadź) – osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury) w momencie zetknięcia kropelki z powierzchnią przedmiotu lub już narosłej szadzi. Składa się ze zlepionych kryształków lodu narastając niekiedy do stosunkowo znacznych grubości. Osadzająca się na gałęziach drzew może powodować ich łamanie się.
Na gruncie i w pobliżu gruntu szadź osadza się na przedmiotach po stronie nawietrznej – na ich krawędziach i miejscach ostro zakończonych. W atmosferze swobodnej szadź może występować na nawietrznych częściach samolotu.
Rozróżnia się szadź miękką i szadź twardą. Szadź miękka (i jej formy pośrednie z gołoledzią) powstaje, gdy krople przechłodzonej mgły zetkną się z ciałem stałym i, zanim zamarzną, zdążą częściowo rozpłynąć się. Szadź ta zawiera pewną ilość lodu bezpostaciowego. Szadź twarda oraz formy pośrednie ze szronem powstają, gdy krople dotykające już utworzonej szadzi lub szronu nie zdążą rozpłynąć się przed zamarznięciem. Szadź ta zawiera w swojej strukturze miejsca wypełnione powietrzem.
Szadź jest często mylona ze szronem. Różnica polega na tym, że szron składa się z igiełek lodu, które mogą być rozgałęzione, ale nie tworzą zwartej bryły. Szadź zawiera kryształki lodu pozlepiane (igiełek nie ma lub jest ich niewiele)." *
Źródło - tutaj.
"Szron – osad atmosferyczny, tworzący drobne lodowe kryształki w postaci igieł powstających na dowolnym podłożu hydrofilowym. Szron powstaje w wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z podłożem o temperaturze poniżej 0 °C, zachodzi wówczas resublimacja pary wodnej, czyli jej bezpośrednia przemiana w ciało stałe.
Jeżeli w powietrzu są przechłodzone krople wody, mogą powstawać formy pośrednie między szronem a szadzią." *
* Źródło - tutaj.                                  
Biel z drzew i krzewów szybko zniknęła, bo zaświeciło słońce i temperatura dość znacznie przewyższyła 0 ° C. 

Wkrótce wiosna będzie malowała wszystko wokół całą paletą barw.

Pozdrawiam cieplutko 😉

Pa, pa 😉

5 komentarzy:

  1. Jak zwał tak zwał,ale pięknie to pokazałaś na tych artystycznych zdjęciach.Zima potrafi być piękna! Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Na szczęście słońce szybko stopiło wczorajszy śnieg :) Niedługo wiosna!

    http://przystanek-klodzko.pl

    OdpowiedzUsuń