6 lut 2018

# dom

Ceglane płytki doskonałym dodatkiem do minimalistycznego wnętrza

Płytki z cegły są wyjątkowo popularnym elementem wyposażenia wnętrz. Mogą one sprawić, że każde mieszkanie stanie się bardziej przytulne, a także nabierze niepowtarzalnego charakteru. Takie płytki są wręcz wymarzonym rozwiązaniem do domów i mieszkań, w których króluje styl minimalistyczny. Warunkiem jest jednak umiejętne ich zastosowanie. Z ceglanymi płytkami nie należy przesadzać, gdyż możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Dodatkowo usuwanie ich ze ścian może być trudne i czasochłonne.Gdzie można zastosować ceglane płytki?

Płytki ceglane lub takie, które imitują cegłę, są niezwykle uniwersalne. Przykłady pokazują, że będą się one prezentować znakomicie w niemal każdym pomieszczeniu. W zależności od naszej koncepcji wystroju wnętrza możemy zastosować je w:
- salonie,
- przedpokoju, 
- kuchni,
- pokoju dziecięcym,
- sypialni, 
- łazience.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na użycie płytek ceglanych w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, koniecznie pamiętajmy, żeby odpowiednio je zabezpieczyć. Współcześnie płytki ceglane są tak popularne, że bez problemu znajdziemy środki impregnujące przeznaczone specjalnie dla nich.

Niezależnie od pomieszczenia, w którym chcemy użyć płytek, dobrze zastanówmy się nad miejscem, gdzie chcemy je położyć. Zdecydowanie złym pomysłem jest wykładanie cegłą wszystkich ścian. Taki zabieg spowoduje, że pomieszczenie stanie się przytłaczające i surowe. W większości mieszkań płytki służą do ozdoby poszczególnych ścian lub jedynie ich fragmentów. Warto umiejętnie wybrać taką ścianę. Cegła jest elementem, który chcemy eksponować, dlatego nie powinna się ona znaleźć na ścianie, która będzie przesłonięta przez meble, czy różnego rodzaju dekoracje.

Cegła w centralnym punkcie pomieszczenia

Płytki z cegły dobrze jest ułożyć na ścianach, które chcemy eksponować. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kominka, bardzo dobrym pomysłem jest położenie płytek na ścianie, gdzie jest on zamontowany. Kiedy lubimy wieszać na ścianie stare zdjęcia i inne pamiątki rodzinne, płytki ceglane doskonale je podkreślą. Decyzję o położeniu płytek warto jest podjąć na etapie projektowania danego wnętrza. W ten sposób unikniemy pomyłek i sprawimy, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego klimatu. Dobrą praktyką jest zestawianie płytek z całkowicie gładkimi powierzchniami. W ten sposób uzyskamy efekt eleganckiego kontrastu.

Kolor płytek ma znaczenie.

Jeżeli tradycyjna, pomarańczowa cegła nie pasuje do naszej koncepcji wnętrza, możemy pomyśleć o jej pomalowaniu. Zdecydowanie delikatniejszy, a mimo to równie ciekawy efekt uzyskamy malując płytki farbą na jasne kolory. W większości mieszkań zdecydowanie króluje biel. Białe płytki znakomicie komponują się z żywymi kolorami w pokoju dziecięcym, a także z drewnem, szkłem, metalem czy ceramiką, których używamy w kuchni lub łazience.

Co więcej tego typu płytki doskonale komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w rozmaitych stylach. Będą one pasowały zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak tych bardziej nowoczesnych.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona paulbunyan.pl.


6 komentarzy:

 1. Podoba mi się taki motyw cegły w domu. Sama przeglądam propozycje w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Próbowałam przemycić cegłę do naszego salonu, ale niestety moja połówka za nią nie przepada, a szkoda, bo wygląda to rewelacyjnie. Zamiast cegły będziemy mieli beton architektoniczny. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To na pewno ładnie wygląda ale osobiście średnio za tym przepadam, jeśli miałabym mieć to u siebie. Co do koloru jak i miejsca trafne uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się cegła na ścianie, tworzy fajny klimat! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo posoby mi się takie wykończenie ścian. My mamy część gładkich, a część z nieregularnym kamieniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podoba mi się ten trend, jednak widzę go tylko w przestronnych wnętrzach, a chwilowo u mnie takich brak :)

  OdpowiedzUsuń