9 lut 2018

Nie ciasno lecz przytulnie, czyli jak zagospodarować małą kuchnię?

Urządzając kuchnię, chcemy by była ono pomieszczeniem idealnie łączącym funkcjonalność z estetyką. Jest to bowiem z jednej strony miejsce, w którym na co dzień przygotowujemy posiłki, a z drugiej nierzadko również przyjmujemy gości. Dlatego wiele osób najwięcej uwagi przykłada do urządzania właśnie tego pomieszczenia. Jednak czasami napotykamy przy tym na ograniczenia, wśród których jednym z najczęściej spotykanych jest ograniczona ilość przestrzeni. Jednak istnieją sposoby, by w sprytny sposób obejść ten problem i zostaną one opisane w tym artykule.Wykorzystaj każdy centymetr przestrzeni
Najczęściej spotykane w polskich mieszkaniach rodzaje kuchni to kuchnia otwarta na salon lub całkowicie albo częściowa zamknięta. Każdy z nich wymaga nieco innej zabudowy, jeżeli chcemy w maksymalny sposób wykorzystać niewielką przestrzeń. I tak w przypadku kuchni otwartej na salon oraz całkowicie zamkniętych najlepiej sprawdzi się zabudowa jednorzędowa, dzięki której możemy oszczędzić przestrzeń umieszczając wszystkie potrzebne meble w jednej linii. Natomiast kuchnie częściowo zamknięte najbardziej polubią się z zabudową typu "U" lub "G", która jak żadna inna pozwala na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni w takich miejscach. Wszyscy wiemy, że korzystanie z kuchni wymaga dostępu do ogromnej ilości akcesoriów, bez których ciężko byłoby przygotować jakikolwiek posiłek. Czy oznacza to, że musimy kupować ogromną ilość mebli w celu ich przygotowania? Niekoniecznie. Istnieje bowiem na rynku spora ilość mebli, które pomimo niewielkiej szerokości są naprawdę pojemne i zdecydowanie warto się za nimi rozejrzeć, by móc z łatwością „upchnąć” w nie sporą ilość niezbędnych akcesoriów, które będą dla nas łatwo dostępne. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 
Gdy myślimy o ilości miejsca zajmowanej przez poszczególne elementy, warto zwrócić uwagę na drzwi. Najczęściej spotykanym ich typem są oczywiście drzwi przesuwne, jednak zwróćmy uwagę na to, że za każdym razem, gdy je otwieramy, zabierają one część przestrzeni w kuchni. 

Mała kuchnia, która pięknie się prezentuje
Jak było już wspomniane powyżej, aranżując kuchnię stawiamy nie tylko na funkcjonalność, ale i estetykę. Istotne jest więc, by kuchnia nie tylko dawała nam spore pole manewru, ale również i nie przytłaczała nas ze względu na klaustrofobiczne rozmiary. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, warto postawić na meble utrzymane w jasnych, chłodnych barwach, których powierzchnie odbijając światło w znakomity sposób tworzą wrażenie przestronności. Dla wizualnego efektu istotne jest również odpowiednie zaplanowanie umieszczenia szafek. W o wiele mniejszym stopniu odczujemy brak przestrzeni, jeżeli zrezygnujemy z szafek do sufitu, które sprawiają, iż czujemy się w małym pomieszczeniu jeszcze bardziej przytłoczeni. Niskie szafki są z kolei sprzymierzeńcem małej kuchni, ponieważ dzięki nim nie odczuwamy, że praktycznie każdy centymetr przestrzeni jest zagracony. 

Mądra aranżacja niewielkiej przestrzeni
Mała kuchnia może być dużym problemem, na szczęście istnieje kilka taktyk, które można obrać, by zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na posiadanie kuchni, która pomimo niewielkich rozmiarów jest i funkcjonalna, i przyjemna dla oka. W takiej sytuacji aranżacja wymaga niemałego zmysłu strategicznego, który pozwoli nam określić, w jaki sposób gospodarować przestrzeń w najmądrzejszy możliwy sposób. Liczymy jednak na to, że zamieszczone w tym artykule wskazówki uczynią to zadanie o wiele łatwiejszym!

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy albmart.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz