10 lut 2018

# handmade

Dzierganie inaczej, czyli "Robótki na paluszkach"

Dziś otrzymałam przesyłkę, a w niej przyjemny prezent - książkę nie tylko dla wprawnych dziewiarek "Robótki na paluszkach, czyli jak spleść szalik, czapkę lub torbę bez drutów i szydełka". Autorkami tej pozycji są Barbara Palewicz - Ryży i Karolina Kózka - Wrodarczyk.
Barbara Palewicz-Ryży jest dziewiarką, blogerką  i autorką znanego programu telewizyjnego "Sztrykowanie na ekranie" 
Karolina Kózka - Wrodarczyk to autorka zdjęć recenzowanej pozycji. Dzięki pięknym fotografiom wszystko jak na dłoni jest widoczne i wykonanie paluszkowych dzianin nie sprawi chętnym kłopotu.

W książce Barbara Palewicz-Ryży opisuje technikę tworzenia dzianiny bez żadnych narzędzi – wystarczają dłonie i włóczka. Jak zapewnia autorka to wspaniały sposób na relaks, a jednocześnie prosty i szybki sposób na wykonanie wyrobów – czapki, szalika, torby czy pięknych ozdób. Książka jest wyjątkowa, zawarte w  niej propozycje z pewnością spotkają się z dużym zainteresowaniem. Instrukcje wykonania robótek są czytelne, starannie rozpisane, więc nie będzie trudności z realizacją wybranych projektów. Autorka  krok po kroku prowadzi czytelnika i twórcę przez arkana robótek na paluszkach. Instrukcje rozpoczynają proste metody (łańcuszek), a wieńczą bardziej skomplikowane. Te ostatnie są jednak tak napisane i zilustrowane, że bez trudu można wykonać proponowane pomysły.


Opisywana w książce technika przyda się nie tylko amatorom włóczkowych wyrobów. Realizacja proponowanych wzorów spodoba się dzieciom, dla których własnoręczne tworzenie ubrań i ozdób będzie nie tylko doskonałym źródłem zabawy. Wykonywanie włóczkowych splotów to wspaniałe ćwiczenia koordynacji wzrokowo - ruchowej i motoryki małej. To również alternatywa ćwiczeń dla osób, które wymagają rewalidacji dłoni. Powrót czynności ruchowej nie będzie nudny i przyniesie radość tworzenia.

Książka jest bardzo bardzo ładnie wydana, na kredowym papierze. Przyjemnie wziąć taką lekturę do ręki.


A na koniec ciekawa propozycja. Szkoda, że to ode mnie zbyt daleko. Chętnie wybrałabym się na spotkanie.


8 komentarzy:

 1. Kiedyś również próbowałam zmierzyć się z takim rękodziełem ;) muszę poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przjemnością tę książkę kupię, nie wiedziałam ,że można na paluszkach takie fajne rzeczy robić :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. miałam ostatnio przyjemność podglądać dzierganie na paluszkach i spodobało mi się :) trzeba więc spróbować samemu ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe. Nie miałam pojęcia o takim sposobie dziergania.

  OdpowiedzUsuń
 5. To naprawdę fajna opcja zainteresowania dzieci dzierganiem. Muszę więcej poczytać na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa opcja :) O robieniu szalików na palcach pierwsze słyszę. A swoją drogą jestem totalnym beztalenciem jeśli chodzi o druty :) Ani babcia ani mamy nie zdołały mnie nauczyć 2 podstawowych oczek :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy pomysł! Muszę to przeanalizować 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Już wypróbowałam doskonała zabawa a efekt ciekawy. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń