7 lip 2021

# zdrowie i uroda

"Szlachetne zdrowie"

 

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Miejsca wysokie,
Władze szerokie
Dobre są, ale –
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.
Klejnocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie! 

Jan Kochanowski "Na zdrowie"

Zdrowie jest najważniejszą wartością. Człowiek nazbyt często  zapomina o tej podstawowej zasadzie, bardziej myśli o popularności, urodzie, majątku. Wszystko to bez zdrowia  nie ma znaczenia.


Źródło grafiki - tutaj


Dbanie o zdrowie to zadanie długofalowe. Nie da się go wykonać w tydzień, miesiąc, czy rok. Musi ono być wpisane do naszego kalendarza na stałe, wymaga żelaznej kompetencji. Choć nie jest to proste do wykonania, to przyniesie oczekiwane efekty. Jeśli dbanie o zdrowie wpiszemy na stałe do naszych zadań, będzie rytuałem, to będzie nam łatwiej.

Oto kilka zasad, których warto przestrzegać:

1. Podstawowym wymogiem jest przeprowadzanie okresowych badań. W wywiadzie trzeba powiadomić lekarza o występujących w rodzinie chorobach.

Źródło grafiki - tutaj


2. Konieczne jest w nasz grafik zajęć wprowadzenie aktywności fizycznej. Trzeba na nią wygospodarować czas.

Źródło grafiki - tutaj


3. Modyfikacja diety, czyli spożywanie regularnych posiłków w określnych odstępach czasowych, unikanie jedzenia śmieciowego, włączenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców do codziennej strawy korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Źródło grafiki - tutaj

4. Zadbanie o dobry odpoczynek służy zdrowiu. Sen jest ważny, podczas niego nasz organizm się regeneruje. Człowiek wyspany lepiej znosi stres, jest bardziej kreatywny, opanowany, ma bardziej przytomny umysł.

Źródło grafiki - tutaj

5. Palenie papierosów, picie dużej ilości mocnych alkoholi bardzo negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Rezygnacja z tych nałogów z pewnością się opłaci i znacznie zmniejszy ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Źródło grafiki - tutaj


6. Dbanie o zdrowie to także wybór właściwych produktów spożywczych. Nie jest tajemnicą, że najlepsze są jak najmniej przetworzone, świeże. Duża ilość konserwantów jest bardzo niekorzystna dla naszego organizmu. Warto czytać etykiety i wybierać produkty wysokiej jakości.

Źródło grafiki - tutaj


7. Często mamy wyrzuty sumienia, że pochłaniamy węglowodany. Jednak dobrze zbilansowana dieta powinna je również zawierać. Glukoza też jest potrzebna, gdyż stanowi źródło energii, stanowi pożywkę dla mięśni, wątroby, nerek i jelit. Dzięki niej dobrze pracuje układ nerwowy.  

Źródło grafiki - tutaj

8. Dobrym nawykiem jest przestrzeganie systematyczności i konsekwencji. Nie można się spieszyć, wszystko ma swój odpowiedni czas, ale wymaga wytrwałości. Rewolucja nawyków nie wpłynie dobrze na nasze zdrowie, zmiany trzeba wprowadzać w odpowiednim tempie. Cierpliwość popłaca.

Źródło grafiki - tutaj


9. Złe nawyki nie służą zdrowiu. Trzeba je wyeliminować i konsekwentnie trzymać się zdrowego trybu życia. Pokusy będą nami targać, ale właściwe ustawienie sobie w głowie korzyści płynących z prowadzenia z prawidłowego zachowania zdrowotnego bardzo się opłaci. 

Źródło grafiki - tutaj

10. Poszukajmy sprzymierzeńców i partnerów. Razem możemy więcej, Będzie nam łatwiej.  Zdobądź wsparcie bliskich!

Źródło grafiki - tutaj

Dbanie o zdrowie nie jest łatwe. Zmiana nawyków wymaga z początku wielu starań, z czasem  jednak z czasem zdrowe przyzwyczajenia wchodzą w krew i stają się chlebem powszednim.

Opłaca się skorzystać z wiedzy fachowców i poszukać literatury przedmiotu. Nasz organizm jest tego wart. Trzeba słuchać własnego ciała i podejść do zagadnienia holistycznie. Pomoże nam w tym znajomość zasad ajurwedy. Indyjska nauka wskazuje na metody utrzymania ciała i umysłu w równowadze. Pomoże nam w tym DEVA harmony. Warto do nich zajrzeć. Nasz organizm będzie nam wdzięczny😉 

 

 

 

 

DEVA Harmony

https://devaharmony.com/pl/

9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy i przydatny post. Nie wolno nam nic zaniedbywać, życie jest nieprzewidywalne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby trzeba, niby fajnie, ale tak sobie pomyślałam o żelaznej konsekwencji i z miejsca mi się odechciało. Codzienna aktywność fizyczna? Czasem nie mam siły nawet siedzieć. Zdrowa ilość snu? Ekstra, ale dobę mam za krótką, już mi brakuje czasu na cokolwiek.
  Wiem, wymówki, ale teraz jestem na nie. Wystarczy mi zdrowa dieta i brak używek - czyli żadnych zmian :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym według harmonogramu dokonywać badań profilaktycznych, niestety polska służba zdrowia nie sprzyja pacjentom.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja staram się co roku robić badania, które pozwolą mi przejrzeć stan mojego organizmu. Szkoda, ze większość lekarzy nie zleca tego w ramach POZ

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie podstawa to dużo ruchu na świeżym powietrzu, dużo obcowania z przyrodą i w miarę rozsądne jedzenie. Badania też warto robić, ale o ile podstawowe typu morfologia nie są dużym problemem, o tyle już bardziej zaawansowane przy naszej służbie zdrowia nie są realne do robienia raz w roku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ze wszystkim się zgadzam, tylko ciężko z respektowaniem u mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe porady, dziękuję za przypomnienie. Warto wpisać je w codzienne plany. Ja od ponad pół roku jestem na zdrowej dzieci, ćwiczę i. widać efekty. Do tego dodałałbym jeszcze dbanie o czas dla siebie i relaks - najlepiej aktywny i rozwojowy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Porady bezcenne, a nasze zdrowie zalezy w dużej mierze od nas samych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatne porady, tylko niestety nie zawsze mamy jak się do nich stosować. Czasami nie ma do tego warunków.

  OdpowiedzUsuń