16 cze 2022

# zdrowie i uroda

Jak działa zegar biologiczny człowieka?

Człowiek jest częścią przyrody. W związku z tym działa też wg rytmów wyznaczonych przez naturę w toku ewolucji. Warto wsłuchać się uważnie w te rytmy i nabyć wiedzę z nimi związaną.

Źródło zdjęcia - tutaj

Zegar biologiczny działa zgodnie z rytmem dobowym opartym na dniu i nocy, czyli spójnie ze zmianą światła. Jasność i ciemność wyznaczają działanie organizmu człowieka. Człowiek w dzień jest aktywny, nocą śpi, a wtedy następuje regeneracja wszystkich organów, jest czas na odpoczynek.

Zegar biologiczny wyznacza aktywność człowieka i pracę jego organów.

1.       Poranek. W godzinach od 5.00 do 7.00 organizm budzi się. Jelito grube pracuje najbardziej dynamicznie. Pracę podejmują nadnercza, a hormony stresu, które produkują, aktywują krążenie krwi. Cukier i aminokwasy trafiają do krwioobiegu. Wskazany jest o tej porze prysznic na zmianę ciepłą i zimną wodą, co pomoże w usunięciu toksycznych produktów przemiany materii zgromadzonych na skórze.

8.00 – najlepszy czas na śniadanie. Powinno być solidne. O tej porze węglowodany są przetwarzane w energię. Dzięki temu można sobie pozwolić nawet na coś słodkiego.

9.00 – 11.00. Trzustka i śledziona pracują na najwyższych obrotach. Solidne śniadanie dostarczy śledzionie dużej ilości energii. Dzięki temu układ immunologiczny się wzmocni, a zjedzenie ciepłego śniadania pomoże w transporcie ciepła w organizmie.

11.00 – 13.00. Serce jest mocno aktywne. Mogą wtedy pojawić się duszności, kołatanie serca, stopy i dłonie będą chłodne. Jeśli o tej porze pojawi się zmęczenie, może to oznaczać, że serce jest przeciążone. Zaleca się wtedy krótką drzemkę.

2.       Południe. Zaczyna się nasilone wydzielanie kwasu w żołądku. Człowiek  odczuwa wzmożony głód. Jeśli to możliwe, można sobie o tej porze uciąć drzemkę. Dzięki temu organizmowi przybędzie energii, a cera nabierze blasku i pozostanie świetlista aż do późnych godzi wieczornych.

3.       Popołudnie. To czas, kiedy aktywność człowieka jest największa. Notuje się spadek aktywności wątroby. O tej porze dobrze działają środki znieczulające, warto więc skorzystać z usług stomatologa. Mniej bolesna będzie też depilacja.

13.00 – 15.00. W tych godzinach jelito cienkie pracuje najwydajniej. Substancje odżywcze szybko się wchłaniają i są dobrze wykorzystywane przez organizm. Konieczne jest wtedy picie zwiększonej ilości wody, dzięki czemu witaminy i sole mineralne będą miały ułatwione wchłanianie. Zaleca się picie takiej ilości wody, aby dostarczyć organizmowi 30 ml wody/1 kg masy ciała. Słabo w tym czasie pracuje też wątroba. Chory organ może powodować problemy z koncentracją i senność. Mogą pojawić się bóle w okolicach wątroby. Zalecany jest wtedy odpoczynek.

15.00 – 17.00. Pęcherz moczowy pracuje na najwyższych obrotach. Jeśli w tym czasie odczuwamy pieczenie podczas wydalania moczu lub częściej musimy korzystać z toalety, to znaczy, że nasz organizm jest osłabiony i wychłodzony.

16.00. O tej godzinie następuje skok energetyczny, organizm osiąga największą wydolność. Układ krążenia i serce pracują najefektywniej, a mięśnie znoszą największe obciążenia. To dobry czas na aktywność fizyczną. O tej porze dobrze jest zadbać o włosy i paznokcie, bo rosną najszybciej.

4.      Wieczór.

17.00.  Nadnercza pracują efektywnie, dzięki czemu uwrażliwiają się zmysły. Dobrze jest wtedy kupować produkty, które wąchamy (np. kosmetyki). Dzięki wzmożonej pracy zmysłu węchu dużą przyjemność przyniosą aromatyczne kąpiele.

17.00 – 19.00. Maksimum osiągają nerki, pracując nad zachowaniem równowagi chemicznej. To dobry czas na kolację.

18.00. Skóra dobrze pracuje, a otwierające się pory lepiej wchłaniają kremy, maseczki. Organizm lepiej oddycha, łatwiej wchłaniający się tlen wpływa na regenerację organizmu i odnowę komórek, następuje wzmożone usuwanie szkodliwych substancji.

19.00 – 20.00. Żołądek spowalnia pracę, nie powinno się więc jeść o tej porze.

Wieczorem organizm jest bardziej uwrażliwiony na alergeny. Nie zaleca się wtedy nakładania nowych kremów. Po godz. 22.00 nie wolno też palić tytoniu, warto też zrezygnować z alkoholu, bowiem w nocy trudniej rozkładają się trucizny. Tak więc należy skończyć kolację przed godziną 19.00. W nocy trawienie pokarmów spowalnia.

20.00 – 21.00. O tej porze wolniejsze są ruchy robaczkowe jelit. Nie jest wskazane jedzenie o tej porze. Zalegający pokarm łatwo przekształca się w komórki tłuszczowe.

21.00 – 23.00. Wzmaga się praca układu hormonalnego. Konieczne jest udanie się na spoczynek, sen jest wtedy głęboki i przynosi naszemu ciału duży zastrzyk regeneracyjny.

23.00 – 1.00. W tych godzinach serce najsłabiej pracuje. O tej porze notuje się najwięcej zgonów spowodowanych chorobami krążenia. W tym samym czasie osoby mające kłopoty z pęcherzykiem żółciowym mogą mieć problemy ze snem. Najlepiej zasypiać przed godz. 23.00 (czy nawet 22.00). Dzięki temu pęcherzyk żółciowy będzie miał dobrą możliwość regeneracji.

1.00. – 3.00. Osoby mające problemy z wątrobą mogą się budzić o tej porze, a ponowne zaśnięcie będzie utrudnione. I tu też kłania się zasada niejedzenia po godzinie 19.00. Dzięki temu wątroba zostanie oszczędzona, bo organizm będzie miał 6 godzin na trawienie.

3.00 – 5.00. To czas aktywności płuc. Zdarzają się wtedy ataki astmy, może pojawić się swędzenie skóry spowodowane alergią.

Przestrzeganie zasad wyznaczonych przez zegar biologiczny nie jest łatwe. Wiele naszych aktywności wyznacza praca i inne obowiązki. Starajmy się przynajmniej choć część tych reguł wcielić w życie. Słuchajmy naszego organizmu, bo on podpowiada, co się z nim dzieje.

Źródło zdjęcia - tutaj


  

2 komentarze:

  1. Chyba działam nie do końca zgodnie z tym zegarem, bo chociażby posiłki jadam o zupełnie innych porach ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. To bardzo ciekawa sprawa. Muszę się bardziej zagłębić w ten temat.

    OdpowiedzUsuń