14 cze 2022

# ogród

Roślinne pogotowie - co sadzić w pobliżu warzyw?

Wraz ze wzrostem świadomości na temat wpływu na środowisko i szkodliwości chemicznych oprysków, coraz więcej osób sięga po naturalne metody ochrony roślin. Tych, w świecie natury jest mnóstwo, przecież ekosystemy są jak systemy naczyń połączonych, gdzie organizmy zwierzęce i roślinne żyją w harmonii. Warto sięgnąć do tej mądrości przyrody i zadbać o dobry plon warzyw, zapewniając im odpowiednie sąsiedztwo.


Pachnący strażnicy warzywniaka

Właściwości odstraszające zwierzęta, które są określane "szkodnikami", wykazuje wiele roślino intensywnym zapachu. Zawarte w nich olejki eteryczne chronią gospodarza przez zjedzeniem, a jednocześnie wpływają na jego sąsiedztwo. Przy okazji, same mogą stanowić cenny dodatek w kuchni. Naturalnym repelentem odstraszającym mszyce są mięta, majeranek, tymianek, szałwia i lawenda. Posianie ich, czy posadzenie w pobliżu warzyw kapustnych odpędzi też szukające miejsca do składania jaja, samice bielinka kapustnika. Dobrym sąsiedztwem warzyw będą też aksamitki, których przyciągają nicienie glebowe atakujące ich korzenie, co chroni przed nimi pozostałe rośliny. Zapachu aksamitek nie znoszą, z kolei mrówki. Czarny bez i czosnki, również ozdobne, mają swoją zasłużoną rolę w odpędzaniu żarłocznych nornic. Warzywa lubią sąsiedztwo ziół nie tylko w kuchni, zatem warto im je zapewnić również w ogródku. 

Trujące piękności na straży warzywniaka

Rolę strażników upraw pełnią nie tylko rośliny użytkowe, Również ozdobne mają swoje miejsce w szeregach zasłużonych obrońców grządek. Do takich, słynących z urody, toksycznych piękności należą, między innymi:

  • wilczomlecze
  • cesarskie korony
  • nostrzyk żółty
  • wrotycz 
  • bylica piołun

Sadząc je dla ozdoby, jak dwie pierwsze, czy pozwalając rosnąć "chwastom", jak nostrzyk żółty, który w małych ilościach ma właściwości lecznicze, w większych jest trujący (podobnie jak piołun i wrotycz), właściciele ogrodów zapewnią sobie spokojny sen. Czasem warto przymknąć oko na roślinnych gości zza płotu. Wrotycze chronią warzywniak przed pasożytniczymi muchówkami podgryzającymi uprawy. Wszelkie zwierzęce podgryzacze warzyw będą się trzymać z dala od grządek. Jednak, sadząc czy przesadzając wilczomlecze, czy cesarskie korony trzeb pamiętać o założeniu rękawiczek. Toksyczne właściwości tych roślin mogą być groźne, również dla ludzi, choć zdecydowanie mniej niż chemiczne opryski tradycyjnie stosowane. 

 Roślinni pomocnicy owocowych drzew, krzewów i krzewinek

Osoby uprawiające warzywa najczęściej  sadzą również rośliny o jadalnych owocach. Je również można chronić, dobierając odpowiednie sąsiedztwo.  Tu znów z pomocą przychodzą nieocenione mięty i szałwie, odstraszające zapachem latających amatorów owoców - pochodzących ze świata owadów. Pachnąca lawenda nie tylko wprowadzi do ogrodu prowansalskie klimaty, ale również ochroni owoce przez atakiem mszyc i mrówek, jednocześnie przyciągając pożyteczne zapylacze. Nagietki w kolorach słońca chronią przez mączlikami, a jednocześnie przyciąga owady żywiące się mszycami, jak złotooki i biedronki. Płatki nagietka są też cennym surowcem zielarskim i kosmetycznym. Eleganckie nasturcje o jadalnych kwiatach liściach smakujących chrzanem, przyciągają mszyce, jednocześnie chroniąc inne rośliny przed tymi małymi, uciążliwymi pluskwiakami. Z kolei znany z aptek i drogerii ogórecznik lekarski, skutecznie wabi owady zapylające. Ma też inną super moc. Posadzony w pobliżu truskawek wzmacnia i poprawia ich smak. 

Bogactwo naturalnych metod ochrony roślin użytkowych może przyprawić o zawrót głowy. Tymczasem w naturze, w przeciwieństwie do upraw, różnorodność jest  podstawą bezpieczeństwa. Monokulturowe połacie roślin zapraszają żywiące się nimi szkodniki, co powoduje czasem zniszczenie znacznej części plonu. Można temu łatwo zapobiec, mieszając gatunki, które lubią swoje towarzystwo. Jeżeli mimo tych zabiegów, do warzywniaka zawitają żarłoczni, nieproszeni goście, świat roślin znów przyjdzie  z pomocą, oferując naturalne opryski. 

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

5 komentarzy:

  1. Zupełnie nie znam się na roślinach, więc zanim odważyłabym się cokolwiek posadzić, musiałabym znacząco poszerzyć moją wiedzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze jest wiedzieć co warto sadzić w pobliżu warzyw.

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto wiedzieć, za rok przetestuję :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki, bardzo przydatne informacje

    OdpowiedzUsuń