3 lis 2022

# dom # inspiracje

Czy oświetlenie może poprawić nastrój? 6 sposobów na wykorzystanie lamp do budowania pozytywnych odczuć

Światło sztuczne kojarzy nam się przede wszystkim jako coś, co umożliwia nam przede wszystkim korzystanie z pomieszczeń, w których nie mamy aktualnie dostępu do światła dziennego. Często jednak nie doceniamy faktu, że może ono pełnić również wiele innych funkcji. Jedną z nich jest wykorzystanie światła do budowania pozytywnych odczuć. W jaki sposób możemy zaaranżować światło w swoich pomieszczeniach, by stworzyć w nich nastrój? Na to i więcej pytań na temat zastosowania światła i lamp do budowania pozytywnych odczuć przeczytamy w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!


Jak światło wpływa na nasze samopoczucie?

W polskim klimacie ilość dni słonecznych jest zbyt mała, byśmy nie tylko mogli wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D, ale również trwali w pozytywnym nastroju. Dodatkowym problemem jest fakt, iż w naszych mieszkaniach, zazwyczaj dość małych i ciasnych, brakuje odpowiedniej ilości okien, które pozwoliłyby na optymalne wykorzystanie światła dziennego. A to oznacza, że musimy zadbać o odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia wewnętrznego, by móc poprawiać nastrój domowników. Badania naukowców potwierdzają, że im więcej światła w naszym życiu, tym czujemy się bardziej pełni energii, szczęśliwi i pełni optymistycznych myśli. Praktycznie każdy może zauważyć po sobie, że wiosną i latem ma więcej sił i zapału do wykonywania codziennych obowiązków niż zimą, kiedy przez większość dnia jest ponuro i ciemno.

Jak poprawić nastrój z pomocą oświetlenia?

Przeszkody związane z klimatem i typem budownictwa możemy dzięki kilku sztuczkom mocno zredukować. W jaki sposób? Co musimy zrobić, by zwiększyć ilość światła i poprawić nasze samopoczucie?

  • Zadbaj o ilość naturalnego światła w mieszkaniu czy domu

Przede wszystkim warto pozbyć się z okien mocno zaciemniających firan, zasłon i przesłon okiennych. Jeśli to możliwe, najlepiej zostawić okna bez żadnej osłony lub jedynie z delikatnymi przesłonami, które regulują ilość wpadającego światła tak, by mogły zostać całkowicie odsłonięte. To znacząco wpłynie na doświetlenie wnętrza i pozwoli nam mocniej wykorzystać naturalne promienie słoneczne.

  • Zaplanuj dużą ilość zróżnicowanych źródeł światła

Kolejnym pomysłem na doświetlenie naszego wnętrza jest odpowiednie wykorzystanie oświetlenia sztucznego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim chodzi o to, by każde pomieszczenie miało dużą ilość punktów świetlnych. Powinna ona zostać dopasowana do wielkości i kształtu wnętrza. Równomierne i częste rozmieszczenie lamp sprawi, że każdy punkt we wnętrzu będzie odpowiednio doświetlony. Oczywiście nie możemy przesadzić z ilością oświetlenia, bo uzyskany efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli zaś chodzi o zróżnicowanie źródeł światła, to celem jest, by wzajemnie się uzupełniały. Dobrym pomysłem jest posiadanie zarówno lamp wiszących, jak i kinkietów czy lamp stojących.

  • Zadbaj o dodatki i lustra

Doskonałym uzupełnieniem dobrze zaplanowanego oświetlenia jest cała aranżacja wnętrz. Jasne kolory ścian czy dodatków sprawią, że światło dodatkowo odbijane od tych powierzchni będzie krążyć, dając efekt większego rozświetlenia. Przydatne będą również lustra, które wspomogą w rozjaśnieniu pomieszczenia, a dodatkowo optycznie je powiększą.

  • Zaplanuj oświetlenie dekoracyjne

Dla naszego samopoczucia bardzo ważne jest również to, by we wnętrzu znalazło się miejsce również dla oświetlenia dekoracyjnego. Może to być zarówno lampka nocna jak i ledowy łańcuch. Celem takiego oświetlenia nie jest zapewnienie nam bezpiecznego korzystania z pomieszczenia, a stworzenie w nim miłego, przytulnego miejsca, które sprzyjać będzie naszemu relaksowi. Będzie to nie do przecenienia dla naszego zdrowia.

  • Unikaj światła niebieskiego

Musimy pamiętać, że nie każde światło jest dla nas dobre. Zdecydowanie powinniśmy unikać światła niebieskiego, czyli tego, które emitowane jest przez ekrany i urządzenia elektryczne. Szczególnie wieczorem, gdy zbliża się pora snu, warto dążyć do odłączenia się od telewizji, komputera, komórki na co najmniej dwie godziny przed porą wieczornego odpoczynku. Światło niebieskie bowiem negatywnie wpływa na ilość melatoniny, czyli hormonu snu. Będzie ono zaburzać zasypianie, a także sprzyjać rozwijaniu się zaburzeń snu. Te z kolei prowadzić będą w konsekwencji do wielu chorób jak otyłość, cukrzyca, choroby serca. Oprócz unikania światła niebieskiego warto wieczorem relaksować się przy oświetleniu ciepłym i delikatnym, które nas wyciszy.

  • Zadbaj o odpowiednie natężenie światła oraz jego barwę

Duże znaczenie dla naszego samopoczucia ma barwa światła. Zawsze powinna być ona dopasowana do czynności, które wykonujemy w danym pomieszczeniu. Światło zimne jest pobudzające, idealne do pracy i zwiększonej koncentracji. Z kolei światło ciepłe sprawdzi się w miejscach naszego odpoczynku, na przykład w sypialni. Jest też doskonałe do czytania, ponieważ nie męczy oczu.

Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome - nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta.

4 komentarze:

  1. Oczywiście, że może! Ja przywiązuję dużą wagę do odpowiedniego oświetlenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Paulina Kwiatkowska4 lis 2022, 12:59:00

    Zadbanie o lustra na pewno jest bardzo ważnym zadaniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przemyślana propozycja jak i kompozycja.

    OdpowiedzUsuń