25 sty 2023

# inspiracje

Lód zaczarowany w kamień. Dowiedz się, w czym tkwi siła kryształu górskiego

Kryształ górski to przezroczysty kwarc wyróżniający się idealnie przezroczystą strukturą i brakiem koloru. Przez wielu uznawany jest za jeden z najsilniej oczyszczających kamieni, stąd tak chętnie wykorzystywany jest zarówno do tworzenia biżuterii, jak również do domowych dekoracji. A skąd właściwie wynika siła kryształu górskiego i dlaczego powinien on znaleźć się w naszych kolekcjach? Na te pytania odpowiem w poniższym artykule. Zapraszam do lektury.


Jak powstaje kryształ górski?

Aby lepiej zrozumieć znaczenie tego kamienia, warto poznać etymologię jego pochodzenia. Przede wszystkim nazwa pochodzi od greckiego słowa krystallos, który oznacza lód. Grecy byli przekonani o tym, że kryształ jest zesłanym przez bogów kawałkiem zamrożonego lodu. Dzięki nadnaturalnym mocom takiego “lodu” nie można rozpuścić. Dodatkowo nazwa kamienia znajduje odzwierciedlenie w jego właściwościach, ponieważ ze względu na dobre przewodnictwo cieplne, kryształ górski pozostaje zawsze zimny w dotyku.

Kamień jest odmianą kwarcu i znaleźć go można w wielu częściach świata, przede wszystkim w skałach magmowych, osadowych i metamorficznych. Największe złoża zaś obecne są w Alpach, USA , Brazylii i Francji.

Jakie właściwości ma górski kryształ?

Kryształowi górskiemu przypisywane są moce neutralizacji negatywnej energii oraz oczyszczania naszej aury. Otaczanie się tym kamieniem ma pomóc nam w pozbyciu się złych wibracji i przemienieniu ich w dobre. Oprócz tego zminimalizuje nasz stres, obniży niepokój. Istotne jest, że kryształ górski energię złą może czerpać nie tylko od ludzi, ale i otoczenia. Działa jak swoisty akumulator, zmieniając stres w pozytywną siłę. Kamień może wzmocnić zdolność obiektywnego odbioru otoczenia, zwiększyć koncentrację i pogłębić optymistyczne spojrzenie na świat. Dodatkowo jego zadaniem jest przywrócenie wiary we własne możliwości i powiększenie zadowolenia z życia.

W czym tkwi siła kryształu górskiego i kiedy warto po niego sięgać?

Jak już wspomnieliśmy, kryształ górski ceniony jest za właściwości oczyszczające. Dużo mówi się również o tym, że może on pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Jako kamień leczniczy pozwala on:

 • zmniejszyć ból miesiączkowy,
 • przyspieszyć gojenie się oparzeń i ran,
 • złagodzić przeziębienie,
 • wspomóc leczenie guzów,
 • pozytywnie wpłynąć na płodność męską i damską,
 • zwiększyć poziom energii w organizmie,
 • stymulować pracę mózgu,
 • rozgrzany kamień warto przykładać do bolących miejsc w celu złagodzenia dolegliwości,
 • poprawić wygląd skóry,
 • wzmocnić pracę organów wewnętrznych,
 • zmniejszyć ból głowy,
 • wyleczyć nas z bezsenności.

Kiedy więc warto sięgnąć po moc kryształu górskiego? Tak naprawdę podstaw ku temu może być bardzo wiele. Nie bez powodu nazywany jest on królem kryształów. Kamień ma szerokie zastosowanie, nie tylko oczyszcza, ale również wzmacnia nasze siły psychiczne i fizyczne. Jeśli zależy nam na tym, by działał jak amulet i odpędzał negatywne myśli, warto nosić go w formie wisiorka na szyi. Będzie stanowił doskonałe wsparcie w pozbyciu się negatywnych myśli i pomoże nam uwolnić wewnętrzną siłę.

Dla jakich znaków zodiaku kryształ górski będzie największym wsparciem?

Kryształ górski jest kamieniem uniwersalnym, sięgać po jego pozytywne oddziaływanie może każdy, kto tego potrzebuje. Niemniej jednak są pewne znaki zodiaku, dla których jest on szczególnie wskazany. Najsilniej będzie on działał na osoby, które są:

 • bliźniętami - kryształ doskonale poradzi sobie ze wzmocnieniem ich organizmów, a także zadba o wsparcie dla skupienia czy koncentracji. Dodatkowo poprawi motywację i mocne nastawienie na realizację celu, bez względu na różne przeciwności losu;
 • lwami - osoby spod tego znaku kryształ górski wspierać będzie w trudnych chwilach. Dodatkowo wzmocni ich intuicję. Oprócz tego pozytywnie wpłynie na zdolność do podejmowania skutecznych i dobrych decyzji. Pomoże też oczyścić umysł z negatywnych myśli;
 • koziorożcami - kryształ będzie dla nich swoistym uspokajaczem, ale też zwiększy zdolność do skupienia się czy medytacji.

Dzięki swoim właściwościom kryształ górski jest idealnym kamieniem dla każdego, kto pragnie utrzymać w życiu równowagę. Również, jeśli chcemy wspomóc swoje pozytywne myślenie, będzie to doskonała propozycja. Stąd możemy założyć, że kamień sprawdzi się jako prezent, nie tylko chroniący obdarowanego, ale również wzmacniający jego wewnętrzną siłę.

Jak właściwie dbać o kryształ górski?

Ze względu na swoje właściwości i specyfikę kryształy górskie łatwo pochłaniają złą energię z otoczenia. Dlatego w jego pielęgnacji musimy skupić się na oczyszczaniu kamienia, by nie tracił swojej mocy. W tym celu należy często myć go pod bieżącą wodą. Po delikatnym osuszeniu dobrze jest wystawiać kryształ górski na działanie delikatnych promieni słonecznych. Przyczyni się to do wzmocnienia i regeneracji kamienia.

Artykuł powstał przy udziale Magia Kamieni - sklepu internetowego z minerałami i kamieniami szlachetnymi

4 komentarze:

 1. Jej nigdy nie słyszałam o nim. Chciałabym taki kryształ

  OdpowiedzUsuń
 2. Ma wiele dobrych właściwości. Warto mieć taki kryształ

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo inspirujący wpis, dziękuję za przedstawienie ciekawostek na temat pochodzenia kryształu górskiego i jego właściwości, które są dość ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szerokie zastosowanie. Myślę że warto mieć taki kryształ

  OdpowiedzUsuń