17 sty 2023

# ogród # w zieleni

Przydomowy ogród w stylu greckim - jak go zaaranżować?

Przydomowy ogród i jego posiadanie dla większości z nas jest prawdziwym przywilejem. Śmiało możemy nazwać się szczęściarzami, gdyż dostajemy do dyspozycji przestrzeń, którą możemy zagospodarować wedle własnego uznania. Często przeglądamy więc różnorodne poradniki dotyczące adaptacji ogrodu i poszukujemy inspiracji. Wówczas z pewnością zwrócimy uwagę na ogrody greckie, które obecnie biją prawdziwe rekordy popularności. Jednak czym się one wyróżniają i w jaki sposób możemy je zaaranżować?


Co wyróżnia ogród zaaranżowany w stylu greckim?

Grecja to kraj, który już od starożytności znany był z zamiłowania do pięknych ogrodów, a także ze specyficznego sposobu ich aranżowania. Okazuje się, że część z dawnych technik komponowania i urządzania ogrodu przetrwała po dziś dzień, czego efektem jest znaczne spopularyzowanie ogrodów greckich. To co wyróżnia tego typu ogrody to przede wszystkim zastosowanie materiałów i roślin w takim kolorze, by ściśle nawiązywały one do natury i harmonijnie z nią współgrały. W ogrodzie greckim nie brakuje śnieżnej bieli, która pięknie odbija promienie słoneczne, a także błękitu lub innych odcieni niebieskiego. Co ciekawe, w ogrodach greckich - zgodnie z tradycją - rzadko wykorzystywało się drewno, które nie było spopularyzowane w tym regionie. Wszelakie meble i bramy, a także inne ozdoby wykonywane były z kamieni lub metalu. Z kolei jeśli chodzi o rośliny, to najchętniej wybierane są te, które kwitną w niezwykle bujny sposób. Żaden ogród grecki nie obejdzie się bez oleandrów, hibiskusów, czy malowniczych pelargonii. Nie zapominajmy, że w ogrodach w stylu greckim nigdy nie brakowało również miejsca na ewentualny warzywniak lub zielnik.

Jak zaprojektować grecki ogród przydomowy?

W momencie kiedy poczuliśmy się zainspirowani greckim kunsztem urządzania ogrodów, być może zdecydujemy się go przenieść do własnej, przydomowej przestrzeni. Wówczas musimy pamiętać o tym, że grecki ogród pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale także i użytkową. Co do zasady, ma to być miejsce idealne do wypoczynku i wspólnego spożywania posiłków. Aranżację własnego ogrodu w stylu greckim warto więc rozpocząć od zakupu odpowiednich mebli wypoczynkowych, a także od dokładnego rozplanowania przestrzeni. Powinniśmy dokładnie wyznaczyć:

 • część rekreacyjną;
 • część roślinną;
 • część na ewentualny warzywniak lub zielni.

Pamiętajmy również o dokładnym wytyczeniu ścieżek, które w idealnym ogrodzie greckim powinny być kamienne. Zanim przejdziemy do samego wyboru roślin i ziół, warto poświęcić chwilę na ozdoby, których w tego typu ogrodzie nie może zabraknąć. W pierwszej kolejności wkomponujmy w przestrzeń różnorodne, gliniane naczynia, które mogą nam również posłużyć jako doniczki. Najlepiej, by były one pomalowane na kolor biały z niebieskimi akcentami. W ogrodzie greckim świetnie sprawdzą się także kamienne figurki i ozdoby wykonane z tego materiału. Jeśli zaś chodzi o wybór roślin, to warto zdecydować się na oleandry, hibiskusy czy nawet i drzewa oliwne. Choć w naszym klimacie ich uprawa będzie nieco trudniejsza, to jednak będą one przepięknie dopełniać grecki ogród i staną się jego doskonałą wizytówką. Pamięyajmy także o tym, że ogrody greckie toną w aromatycznych ziołach! Wyznaczone więc miejsce na zielnik warto zapełnić oregano, bazylią, szałwią czy tymiankiem. Z takiego zielnika skorzystamy podwójnie, gdyż rośliny te możemy śmiało wykorzystać w kuchni, celem przygotowania różnorodnych dań. Jak więc widać, zaaranżowanie własnego ogrodu greckiego nie jest najtrudniejszym zadaniem!

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl oferującym bogaty asortyment ogrodniczy.

6 komentarzy:

 1. Taki ogród musi być naprawdę piękny :) Ale nigdy u nikogo takiego nie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem przekonana, że taki ogród musi prezentować się genialnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogrody greckie mają wyjątkowy klimat. Podoba mi się ich roślinność.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatne wskazówki i inspiracje dla tych, którzy są zainteresowani stworzeniem ogrodu w stylu greckim na własnym podwórku. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie to wygląda. W takim ogrodzie można spędzać dużo czasu

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę wyobraźni i można stworzyć dosłownie wszystko.

  OdpowiedzUsuń