11 wrz 2023

# zdrowie i uroda

Jak usprawnić pracę mózgu?

 Jak usprawnić pracę mózgu?

Źródło grafiki - tutaj


Mózg jest narządem ośrodkowego układu nerwowego. Do zadań tego narządu należy kontrola i koordynacja umiejętności ruchowych, kontrola wzroku, pamięci i emocji oraz pracy narządów. O mózgu mówi się, że to taki „worek”, do którego im więcej się wkłada, tym staje się pojemniejszy.

O mózg należy dbać, by jak najdłużej był sprawny. Przede wszystkim należy go właściwie odżywić, bowiem czerpie on z pożywienia 20% energii. Odpowiednie odżywianie ma korzystny wpływ na pracę mózgu. Do produktów mających szczególnie pozytywne oddziaływanie na jego funkcjonowanie mają:

 • Artykuły zawierające kwasy DHA i EPA (rodzaje kwasu omega – 3); znajdziemy je w tłustych rybach morskich takich jak: sardynki, łosoś, śledzie, makrela, tuńczyk. Kwasy tłuszczowe omega – 3 grają szczególną rolę w rozwoju dzieci. Jeśli dostarczymy im codzienną dawkę tych kwasów, to nasze pociechy będą miały mniejsze problemy z zachowaniem, a nauka pójdzie im łatwiej.
 • Czarne jagody wpływają na doskonalenie pamięci, zabezpieczają przed wolnymi rodnikami, obniżają ryzyko zapadnięcia na choroby otępienne.
 • Napoje zawierające przeciwutleniacze, np. zielona herbata (poprawia zdolność koncentracji).
 • Artykuły z dużą zawartością witaminy E (antyoksydant) wspomagają pamięć. Zawierają ją jaja, tuńczyk,  orzechy (migdały, laskowe, brazylijskie, nerkowce), owoce cytrusowe, brokuły i ostrygi  kiełki pszenicy, wytłaczany na zimno olej (migdałowy, makadamia oraz z oliwek);
 • Artykuły zawierające witaminy z grupy B wspomagają pamięć, są potrzebne w walce z depresją. Należą do nich jaja, mleko, ser, ryby, kurczak, zielone warzywa (groszek, szpinak, brokuły, fasola), otręby, płatki owsiane i zboża. Szczególną rolę we wspomaganiu pracy mózgu pełni witamina B9 (kwas foliowy) znajdująca się w: jajach, łososiu, brokułach, brukselce, szparagach, szpinaku, awokado, soi, ostrygach, drożdżach, otrębach, kiełkach pszenicy, soku z pomarańczy.
 • Cukry, głównie glukoza. Są one najlepszym paliwem dla mózgu. Należy więc do codziennej diety włączyć węglowodany, które znajdziemy w świeżych owocach, pełnoziarnistych płatkach i pieczywie, owsiance, makaronie, ryżu, roślinach strączkowych. Dieta niskowęglowodanowa może powodować bóle głowy.
 • Żeń – szeń, guarana, ginko biloba. Te suplementy stosuje się dla poprawienia koncentracji i pamięci. Trzeba jednak stosować je z umiarem, bo mogą reagować z lekami, które zażywamy.
 • Antyoksydanty. Neutralizują wolne rodniki, chronią organizm przed ujemnym działaniem zanieczyszczeń powietrza. Antyoksydanty znajdują się w morelach, jagodach, poziomkach, jeżynach, marchwi, dyni, pomidorach i mango.
 • Woda. Mózg zbudowany jest w 70% – 75% z wody; konieczne jest regularne jej uzupełnianie. Dorosłym zaleca się picie 30 ml na 1 kg masy ciała.  Właściwe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest m.in. od dostarczenia odpowiedniej ilości wody.

Pracę mózgu usprawnia też jego codzienne ćwiczenie. Zalecane jest czytanie książek. Dzięki temu neurony będą pobudzane, pamięć i koncentracja zostaną polepszone, rozwiniemy zdolności analityczne, wzbogacimy słownictwo. Trenowanie szarych komórek stymuluje pracę mózgu. Im trudniejsze zadania zafundujemy mózgowi, tym większa będzie stawała się jego sprawność. Gimnastykę tego narządu zapewni gra w szachy, scrabble, rozwiązywanie krzyżówek, szarad itp. rozrywek umysłowych. Strategiczne gry komputerowe jak i popularne gry planszowe również usprawnią myślenie.

Na aktywność mózgu wpłynie także nasza kreatywność, odkrywanie nowych pasji, nauka języka obcego, podróże. Wciąż nowe bodźce natężają synaptogenezę, czyli formowania się synaps (tzn. połączeń między komórkami).

Dzięki ćwiczeniom mózgu wzmaga się także mielinizacja, czyli tworzenie się otoczek mielinowych wokół neurytów, które są odpowiedzialne za transport informacji z ciała komórki do kolejnych neuronów. Mieliny tworzą ekstra porcję siły dla neuronów, dzięki czemu wzmocnione jest przesyłanie impulsów. Efektem tego jest szybsze i sprawniejsze myślenie.

Źródło zdjęcia - tutaj

Niezwykle potrzebna dla rozwijania i usprawniania pracy mózgu jest aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Wskazane są treningi aerobowe – pływanie, bieganie, aerobik, jazda na rowerze. Dotleniony organ efektywniej działa.

Możliwości mózgu są nieograniczone, musi on być jednak permanentnie stymulowany. Pobudzać należy jednocześnie obydwie półkule. Prawa jest odpowiedzialna za zdolności artystyczne, kreatywność, wyobraźnię. Lewej podporządkowane są zdolności językowe, analityczne i logiczne myślenie. Odpowiednie odżywienie mózgu i jego ćwiczenie nagrodzą nas lepszą pamięcią, kreatywnością, czyli lepszą sprawnością umysłową. Będzie też skuteczną zaporą przed demencją.

Źródło grafiki - tutaj

Na pracę mózgu niekorzystnie wpływa alkohol. Bardzo niebezpieczne jest spożywanie napojów wyskokowych przez kobiety w ciąży, bo może doprowadzić do tego, że dziecko urodzi się z zespołem FAS (alkoholowy zespół płodowy; jest on nieuleczalny). Z kolei picie rozreklamowanego czerwonego wina wpływa na powstawanie migreny. 


Również nadmierne spożywanie kawy negatywnie wpływa na pracę mózgu. Kofeina uzależnia; może prowadzić do zaburzeń pracy układu nerwowego (np. bezsenność) i bólów głowy. Kofeinę zawierają również inne napoje, więc ich picie należy ograniczyć.

 

 

Źródło grafiki - tutaj 

 

 

 

7 komentarzy:

 1. Jem dużo orzechów. Żeń szeń zaczynam brać, jeszcze nie wiem jak zadziała na mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie. Trzeba dbać o siebie. Zdrowie mamy tylko jedno.

   Usuń
 2. Bardzo przydatny tekst. O mózg trzeba dbać i stale go gimnastykować, żeby jak najdłużej był w dobrej formie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat nie mam problemu z piciem alkoholu ani kawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdrowe odżywianie, nawet lekkie ćwiczenia fizyczne, kontakt z naturą, ćwiczenie pamięci, kojarzenia, spostrzegawczości. Mózg niesamowicie plastyczne centrum układu nerwowego lubi wyzwania i higieniczny tryb życia. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo przydatny i pouczający wpis. Ważne jest odpowiednie odżywianie i regularne ćwiczenia dla naszego umysłu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna i ćwiczenia umysłowe to klucz do utrzymania zdrowego i sprawnego mózgu. Warto wdrożyć zdrową praktykę w swoje życie.

  OdpowiedzUsuń