7 kwi 2018

# dom

Lustereczko, powiedz przecie...

"Lustro należy do jednych z najstarszych wynalazków ludzkiej cywilizacji. Jako zwierciadła interpretuje się już szlifowane kamienie pochodzące z epoki paleolitu. W epoce starożytnej upowszechniły się zwierciadła z polerowanego metalu np. brązuołowiusrebra. One też dominowały przez większość średniowiecza, mimo że już w I w. n.e. Rzymianie odkryli technologię wytwarzania luster szklanych. Została ona zapomniana na kilkaset lat i zapewne dopiero w XIII wieku ponownie trafiła do Europy. Prawdopodobnym wydaje się, że wynalazku tego dokonali tym razem muzułmanie zamieszkujący Hiszpanię. W świecie chrześcijańskim lustra szklane upowszechniły się u schyłku średniowiecza. Były to zwierciadła pokrywane z jednej strony metalem, np. ołowiem.
Oto jeden z pierwszych (jeśli nie pierwszy) przepisów uzyskiwania lustra po polsku.
Sposób robienia zwierciadła rtęciowego z rozdziału Secreta ciekawe y doświadczone dla powszechney wiadomosci wydane.

Wziąć łót ieden cyny, łót jeden ołowiu, wismontu (bizmutu?) łótów dwa, włożywszy to w żelazną łyżkę razem rozpuścić i ztopić, weź tyle drugie żywego srebra (rtęci), to iest: ośm łótów wley go w przestudzony pomieniony stopiony metal, umieszay wespół na massę potym szkło dobrze wytrzeć suchym popiołem które aby nie było wilgotne i tłuste; przy ogniu zwolna i ostrożnie ogrzać, dopiero tą massą szkło obrane na zwierciadło oblać albo potrzeć cienko i w cieple prze kilka godzin wysuszyć żeby się zestało.
W ten sposób uzyskiwano lustra do roku 1843, później zrezygnowano z warstwy rtęciowej na rzecz znacznie lepiej odbijającej promienie warstwy srebrnej, chronionej przed porysowaniem i dostępem powietrza warstwą minii (pomarańczowa warstwa minii z tyłu lustra prawdopodobnie powstawała technologicznie, podczas produkcji). Dopiero obecne, ostre wymogi dotyczące ochrony środowiska zmusiły producentów luster do porzucenia technologii wykorzystującej ołów. W ostatnich latach upowszechniła się metoda wytwarzania luster przez napylanie próżniowe glinu." *
* Źródło informacji - tutaj.


Źródło fotografii - tutaj
Któż z nas nie zna tego popularnego wynalazku, który na stałe wpisał się w nasze życie i jest niezbędnym dodatkiem naszego życia. To przedmiot towarzyszący nam codziennie od samego rana i na ogół jest jedną z pierwszych rzeczy, z której korzystamy po przebudzeniu. Jakoś trudno sobie wyobrazić bez niego naszą egzystencję. To nie tylko przedmiot użytkowy, ubrany w odpowiednią ramę stanowi piękny element dekoracyjny naszych domów, miejsca pracy, kawiarni, hoteli, sklepów. Moc lustra jest nieoceniona. To w nim sprawdzamy nasz wygląd, ono potrafi nam powiedzieć o samopoczuciu. Milcząco czuwa nad naszym wyglądem, podpowiada, co można poprawić. Może nas wprowadzić w różne nastroje - zerkając w nie jesteśmy zadowoleni z własnego wizerunku, albo wręcz przeciwnie. 
Zwierciadło ma ogromny potencjał. Potrafi powiększyć pomieszczenie bez burzenia ścian.  Dzięki odbitemu w nim światłu rozjaśnimy niejedno miejsce, stanie się ono wtedy bardziej przyjazne. Jedna tafla, a potrafi tak wiele. To niby tylko złudzenie, a jednak sprawia wrażenie realności. 

Lustra przybierają różne kształty, oprawiane są w najrozmaitsze ramy. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia twórcy. Zwierciadła dobieramy je do uwzględniając charakter i styl wnętrza. 

Lustro pełni funkcję dekoracyjną. "Dekoracje ścienne są nieodłącznym elementem wystroju salonów oraz pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu. Można jednak stosować je w takich miejscach jak: gabinety, poczekalnie, a nawet pomieszczenia gospodarcze. Warto zastanowić się nad ciekawymi rozwiązaniami dekoracyjnymi, które będą pasowały do koloru ścian, mebli oraz innych dodatków.  Najróżniejsze obrazy, plakaty oraz naklejki sprawiają, że mieszkanie jest miejscem, do którego wciąż chcemy wracać." *
* Źródło informacji - tutaj.

3 komentarze: