9 cze 2021

# ogród

Surfinie w moim ogrodzie

W pięknych okolicznościach przyrody odpoczywa się przyjemnie. Będąc szczęśliwą posiadaczką ogrodu staram się o to, by był on latem kolorowy. Co roku wygląda on inaczej. A co robić, aby się nie narobić w ogrodzie by wyglądał on barwnie i cieszył oko jego użytkownikom? Rośliny sadzę w różnych pojemnikach - wiklinowych koszach, drewnianych skrzyniach, ceramicznych donicach. 

W tym roku postawiłam na surfinie. Wybrałam obłędnie fioletowe o bardzo intensywnym zapachu, cytrynowe i różowo - żółte. 
Surfinie nie pokazały jeszcze całej swojej krasy. Rosną one w moim ogrodzie dopiero od około trzech tygodni. Te rośliny są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, więc posadziłam je dopiero po zimnej Zośce. Mam nadzieję, że będą piękne. Są dość wymagające i nie znoszą przesuszenia. Trzeba je regularnie podlewać i zasilać, ale nie jest to jakieś bardzo czasochłonne zajęcie, więc warto się postarać i doczekać się nagrody w postaci bujnych kęp kwiatów.

A takie surfinie zdobiły mój ogród w poprzednich sezonach. Było na czym zawiesić oko.
Surfinie dobrze rosną w glebie bardzo żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, najlepiej piaszczysto gliniastej. Właściwy odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Surfinie nie znoszą nawet krótkiego przesuszenia, lubią mokrą glebę i wymagają intensywnego podlewania. Lubią wilgoć, więc podczas upałów trzeba je podlewać rano i wieczorem. Surfinie kochają stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, ale w półcieniu też dobrze sobie radzą. Podczas intensywnych deszczów nie wyglądają ładnie, więc warto je sadzić pod zadaszeniem. Odpowiednio pielęgnowane kwitną obficie od maja do października. Niektóre gatunki osiągają długość do 1 metra. Aby pobudzić kwitnienie surfinii i uchronić je przed chorobami grzybowymi, należy codziennie usuwać przekwitnięte i suche kwiaty.


8 komentarzy:

 1. Są przepiękne! Tyle cudnych kolorów i zapewne zapachu! Gratuluję ślicznego ogrodu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.😘 Przyjemnie jest zasiąść w ogrodzie mając takie widoki. Dzierganie na drutach jest jeszcze przyjemniejsze.🌷🌷🌷

   Usuń
 2. Uwielbiam surfinie! 💕 Na ich widok człowiek od razu się uśmiecha 😄 Co do podlewania, to rzeczywiście wymagają uwagi, ale można też sobie pomóc. Ja podczas sadzenia dorzucam do ziemi trochę hydrożelu, dzięki temu doniczka nigdy nie jest przesuszona ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne są. Niestety mimo moich wysiłków nie mogę się ich dochować. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie piękne kwiaty! Uwielbiam takie kolorowe aranżacje. Cieszą oko i naprawdę przyjemnie się wśród nich wypoczywa

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba widziałam te kwiaty w ogrodzie botanicznym.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam, że surfinie mają aż tyle kolorów!

  OdpowiedzUsuń
 7. oj to dość wymagajace te kwiatki, wyglądają ładnie.

  OdpowiedzUsuń