5 sty 2018

# handmade # inspiracje

Moc czerwieni

Zima trwa i rządzi się swoimi prawami. Mróz, zawieje śnieżne - potrzebne są ciepłe ubrania. Wprawdzie na razie aura jest łaskawa i pogoda bardziej przypomina jesień niż najchłodniejszą porę roku, ale to dopiero półmetek. Trzeba mieć w zanadrzu ciepłe odzienie. 

Ostatnio na prezent gwiazdkowy wydziergałam czerwony sweter z grubej włóczki. To początek robótki. 
Na razie tylko tyle. Czekamy, aż grypa opuści modelkę, wtedy post wypełni się zdjęciami z gotową dzianiną.

Ostatnio rzadko wybierałam czerwień, choć to piękny kolor. Moją szafą zawładnęły biel, czerń i zieleń. Teraz kusi mnie powrót do czerwieni. Dlaczego? To barwa niosąca ze sobą dużą energię.

Oto kilka słów na temat czerwieni:

>>Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za „kolor kolorów”. W niektórych językach jest synonimem słowa „kolorowy”, zaś w innych słowa „piękny”. Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne.
Ciekawostki kulturowe związane z czerwonym: w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie (w Polsce podobnie jest na maturach), zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby. Do połowy XIX wieku Polska była głównym europejskim producentem czerwonego pigmentu wytwarzanego ze sproszkowanych owadów czerwca polskiego. Prestiż od wieków łączony z kolorem czerwonym, dostępność i związana z nią niska cena czerwonego pigmentu w Polsce w pewnym stopniu tłumaczy przywiązanie do czerwieni w kulturze sarmackiej – polska szlachta nosiła buty i szaty wierzchnie barwione na krwisto-czerwono, złoty polski nazywano potocznie „czerwonym”, czyli szlacheckim.
Pozytywne konotacje czerwieni to te kojarzone z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia – płomień). Czerwień symbolizuje też siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość. Jest kojarzona z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną (czerwony krzyż) i organizacjami lewicowymi, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem. Do XIX w. mundury wojskowe zawsze zawierały w sobie przynajmniej akcent czerwieni zaś rękawice bokserskie i samochody sportowe do dziś nieodłącznie kojarzą się z tą barwą.
To także symbol rewolucji. Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką.
Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.
Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń, czy kuchnia.
Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy „okazje” są opisane przede wszystkim na czerwono.
Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem. Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.
Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń, czy kuchnia.
Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie. Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy „okazje” są opisane przede wszystkim na czerwono.

Powiedzenia związane z czerwienią

 • być czerwonym ze złości
 • zaczerwienić się ze wstydu
 • czerwony jak burak
 • ang. to be caught red handed (być złapanym na gorącym uczynku).

Niektóre minerały o kolorze czerwonym:

 • rubin
 • granat
 • pirop
 • spinel (w zależności od domieszek)
 • krwawnik
 • jaspis
 • hematyt (nie zawsze). << *
* Źródło informacji - klik.

Kolor czerwony silnie oddziałuje na ludzką psychikę, na funkcjonowanie mózgu. Nie na darmo światła stop w sygnalizacji świetlnej mają taką barwę. Nie da się obok nich przejść obojętnie. Ludzkie oko bardzo szybko dostrzega czerwone znaki. Jak dowodzą liczne badania czerwień wzbudza w nas silne emocje. W zwierzętach również. Torreadorzy używają czerwonej płachty. Ta zresztą stała się synonimem emocji jak wściekłość, gniew, złość. Powstało powiedzenie "Działać na kogoś jak płachta na byka", czyli doprowadzać kogoś do pasji, do ostateczności, drażnić, grać komuś na nerwach, wytrącać z równowagi. To pejoratywne odczucia. Ale też czerwień kojarzona jest nieodłącznie z miłością. Podczas Walentynek królują czerwone serduszka, a czerwone róże są zastrzeżone dla ukochanej. Czerwień kojarzona jest też z kolorem pożądania i władzy.

Moja znajoma zaopatrzyła się w czerwoną poszewkę na jaśka i śpi z nim. Twierdzi, że kolor czerwony ma na nią dobry wpływ.
Znamy też zwyczaj przywiązywania czerwonej kokardki do wózka z niemowlakiem, by strzegła je przed złymi mocami. 

Tak więc obok czerwieni nie sposób przejść obojętnie. Wzbudza on różne uczucia i wywołuje skrajne emocje. A czyż nie jest piękny bukiet czerwonych róż?

4 komentarze:

 1. Bardzo lubię czerwień i teraz planuję zrobić sweter właśnie w takim kolorze. Tylko znajdę ładny wzór:) A u mnie zimy nie było teraz jest 12 na plusie i pięknie świeci słońce:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny kolor - bardzo energetyczny. Czekam na efekty :)

  http://przystanek-klodzko.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem zdjęć N modele :) Słyszałam, ze jak dziergany z czerwonej włóczki, to od razu jest nam cieplej... coś w tym musi być :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudny sweterek, jestem ciekawa efektu końcowego ;) Tym bardziej, że ja jeszcze na drutach nie robię :P A czerwony od zawsze był moim ulubionych kolorem, ale przez jakiś czas też z niej zrezygnowałam... ;)

  OdpowiedzUsuń