4 sty 2018

# dom

Industrialne aranżowanie wnętrz

Każda epoka niesie ze sobą zmiany w aranżacji wnętrz. Zmieniają się trendy, powstają świeże pomysły. Na rynek wchodzą wciąż nowe materiały stwarzające możliwość coraz to bardziej nowoczesnych wystrojów naszych domostw. 

Nowoczesne mieszkania są wykończane minimalistycznie, prosto, wręcz surowo.  Wnętrza  w stylu loftowym i industrialnym projektuje się tak, by przestrzeń i oszczędność grały pierwsze skrzypce. Taki styl nawiązuje do architektury budynków fabrycznych i hal przemysłowych. Ów styl powstał w celu zagospodarowania porzuconych fabryk przemysłowych w czasach recesji, która ogarnęła USA w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Niegdyś była to potrzeba, obecnie styl taki utożsamia się z wolnością, coraz bardziej popularnym minimalizmem, a nawet luksusem.
Projektanci i inwestorzy chętnie sięgają po materiały dające możliwość wykończenia wnętrz w stylu industrialnym. W mieszkaniach królują prostota i światło. Okna pozbawione są firan a do ich zasłaniania używa się rolet harmonizujących z charakterem pomieszczeń. Całości dopełnia oświetlenie płynące z dużych, prostych lamp oprawionych w stalowe klosze.

W mieszkaniach w stylu industrialnym stosuje się neutralną kolorystykę, wybiera się więc czystą biel i szarość. By przełamać ów chłód i minimalizm wprowadza się kolory w dekoracyjnych dodatkach. Świetnie sprawdzą się tu czerwienie, turkusy, czy też żółć.

By zachować industrialny charakter nawiązujący do wyglądu starych fabryk pozostawiamy surowe mury, fragmenty wentylacji, instalacyjne rury. Najbardziej odpowiednimi materiałami będą tu cegła (pozostawiona w naturalnym wyglądzie lub pomalowana na biało, surowy beton dekoracyjny z widocznymi śladami po szalunku (do nabycia w firmie "Cemex") , stal oraz chłodne w swym charakterze szkło. Wnętrza takie z pewnością ociepli stare drewno. To ostatnie zapewnią stare meble. Znajdziemy je na pchlich targach, strychach starych domów, pomieszczeniach gospodarczych, wysłużonych warsztatach. Wielkość mebli trzeba dostosować do wielkości mieszkania. Sprawdzą się tu meble o sporych gabarytach, które wypełnią nieco industrialną przestrzeń. Zadbajmy też o odpowiednie dodatki, by nie zaburzyć obranego stylu. Powinno ich być niewiele - jakieś dekoracyjne poduchy, pojedyncze antyki (maszyna do szycia, patefon czy zegar). Wnętrza optycznie powiększymy umieszczając na ścianach duże lustra. Taki zabieg wprowadzi też dodatkowe światło do pomieszczeń.

Z Nowym Rokiem przychodzą nowe plany, stawiamy przed sobą kolejne wyzwania. Może więc warto zastanowić się nad remontem zamieszkałego już domu, albo zastosować omawiany styl w nowo zakupionym mieszkaniuTaki sposób zagospodarowania przestrzeni świetnie sprawdzi się u osób zapracowanych. Zagracone mieszkania wymagają większej ilości czasu na sprzątanie, który lepiej wykorzystać na odpoczynek, na przebywanie z najbliższymi, na uprawianie sportu, na spacer.


2 komentarze:

  1. Lubię styl industrialny, choć stonowane kolory nie do końca mi odpowiadają. Na pewno wybrałabym dodatki w intensywniejszych barwach. Jakieś poduszki, oryginalne wazony czy dekoracje ścienne. Najchętniej zielone i czerwone.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic lepszego niż fototapety 3D nie znajdziecie, w https://uwalls.pl/ jest największy wybór. I pokój będzie wizualnie wydawał się większy, to jest ich główna zaleta.

    OdpowiedzUsuń