8 sty 2018

# dom

Porządki w domu alergika

Wielu rodziców boryka się z problemem alergii u swoich dzieci. Jednym z bardzo istotnych zadań jest utrzymanie domu w czystości, by młody człowiek miał pełen komfort i nie musiał cierpieć kaszląc, dusząc się i psikając bez ustanku. Jako rodzice jesteśmy zobligowani do zapewnienia właściwych warunków własnym dzieciom, w domu mają one czuć się bezpiecznie, winny mieć odpowiednio zabezpieczone miejsce do zabawy, nauki, odpoczynku. Czystość w mieszkaniu wpływa na samopoczucie i zdrowie. Utrzymanie porządku w domu alergika jest jednym z podstawowych zadań dla rodziców i opiekunów. Sprzątanie musi odbywać się we właściwy sposób i za pomocą odpowiednich środków i narzędzi. 
Alergeny znajdujące się w kurzu domowym potrafią uprzykrzyć życie alergikowi. Należy więc szczególnie się postarać, by dom był przyjaznym miejscem dla każdego z jego mieszkańców. Jako mama alergików mam doświadczenia w tej dziedzinie życia.


Niezwykle istotne są takie sprawy jak:
1należycie urządzone i wyposażone mieszkanie;
2. odpowiednie środki czystości;
3. właściwe narzędzia i rekwizyty do sprzątania.
Ad. 1
Należycie urządzone i wyposażone mieszkanie
Mieszkanie, w którym przebywają alergicy powinno być urządzone tak, by nie było w nim wielu przedmiotów będących siedliskiem kurzu. Osiada on na wszelkich bibelotach i staje się pożywką dla groźnych roztoczy. Rezygnujemy z zasłon, firanki wieszamy zwiewne, delikatne i często (kilka razy w miesiącu) pierzemy. A najlepiej rezygnujemy z nich. Czyste okna (czyli też często myte) dają możliwość przepływu do mieszkania dużej ilości światła. Na oknach montujemy rolety skrzynkowe, które nie tylko chronią przed słońcem, ale stanowią dekorację i gwarantują prywatność. Do niezbędnego minimum ograniczamy ilość dywanów, albo też z nich rezygnujemy.

Pamiętam też, że musiałam zrezygnować z dużej ilości kwiatów doniczkowych. Ziemia, w której rosną jest pełna pleśni - bardzo mocnych alergenów.Ad. 2
Odpowiednie środki czystości
Mieszkanie sprzątamy z użyciem wody z dodatkiem naturalnych środków czystości takich jak ocet spirytusowy i soda oczyszczona. Codziennie ścieramy na mokro kurze, przemywamy podłogi. Ocet  dodany do wody sprawdzi się m.in. jako środek dezynfekujący, usunie nieprzyjemne zapachy ze sprzętów, zlikwiduje osad kamienny, osad z kawy i herbaty, ładnie nabłyszczy powierzchnie szklane i podłogi lakierowane. Soda oczyszczona dodana do wody nada pomieszczeniom zapachu świeżości. Chemiczne środki czystości mogą spowodować u alergików dodatkowe reakcje uczuleniowe.

Ad. 3
Właściwe narzędzia i rekwizyty do sprzątania
To zasadniczy element w utrzymaniu domu w czystości. Dobór odpowiednich sprzętów i rekwizytów do sprzątania to powodzenie w zapewnieniu komfortowego życia alergików. Ważnym sprzętem do sprzątania jest oczywiście odkurzacz bądź to z filtrem wodnym, bądź wyposażonym w wymienne worki i filtry. Te ostanie należy wymieniać często, by mieszkanie odkurzać a nie "zakurzać".


Jeśli osoba sprzątająca również jest alergikiem to warto zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki chroniące dłonie przed osadzaniem się na nich roztoczy, maseczki (do nabycia w aptece za kilkadziesiąt groszy za sztukę), papierowe ręczniki do ścierania kurzu na mokro lub ściereczki jednorazowego użytku nasączone woskiem. W ściereczkach wielokrotnego użycia gromadzi się kurz.Przy najbliższej okazji napiszę jeszcze kilka zdań o myciu okien. Zastosowałam w domu pewne urządzenie, dzięki któremu mycie okien przestało być dla mnie udręką.

5 komentarzy:

 1. Dziękuję za ten wpis. Czy zechciałaby Pani rozwinąć wątek naturalnych środków czystości? Jak i z czego je sporządzać. Jako mama małego alergika chciałam dodać, że jeśli ktoś decyduje się na dywan, zalecane są dywany akrylowe, bo one najmniej sprzyjają namnażaniu się roztoczy. U mnie zmywanie wszystkiego na mokro codziennie zupełnie nie jest realne z braku czasu, ale zaopatrzyliśmy się w używany (bo nowy przekraczał nasze możliwości finansowe) odkurzacz wodny (chyba najlepszy i co za tym idzie najdroższy, jaki jest na rynku) i przyznam, że jest to rewelacja, zwłaszcza szczotka do dywanów i opcja czyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Polecam zatem. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis stał się przydatny. Zainspirowała mnie pani do napisania kolejnego artykułu. Powstanie pewnie cały cykl. Dziękuję za życzenia i odwzajemniam je. Pozdrawiam serdecznie 🌝🌝🌝

   Usuń
 2. Jestem zaprzeczeniem tych wszystkich zasad - testy swoje, alergolog swoje, a ja...swoje! W chwili, gdy lekarka kazała mi się pozbyć zwierząt - wyszłam z gabinetu i od ponad 15 lat tam nie wróciłam. Przestałam brać leki, sprzątam niezbyt często (nie lubię i nie mam czasu), żyję w domu pełnym zwierząt - ja z alergią, a mój Marcin z astmą... i da się żyć :)

  http://przystanek-klodzko.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. W przypadku alergii lub atopowego zapalenia skóry warto korzystać ze środków czystości opartych wyłącznie na naturalnych składnikach. Sama jestem przykładem na to, że same rękawiczki nie wystarczą i nawet w nich można się nieźle podrażnić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto też pomyśleć o oczyszczaczu powietrza. Alergikowi na pewno dzięki temu będzie się lepiej oddychać. Życie z alergią bywa ciężkie ale na szczęście są sposoby żeby je sobie ułatwić.

  OdpowiedzUsuń