8 sty 2018

# dom

Porządki w domu alergika

Wielu rodziców boryka się z problemem alergii u swoich dzieci. Jednym z bardzo istotnych zadań jest utrzymanie domu w czystości, by młody człowiek miał pełen komfort i nie musiał cierpieć kaszląc, dusząc się i psikając bez ustanku. Jako rodzice jesteśmy zobligowani do zapewnienia właściwych warunków własnym dzieciom, w domu mają one czuć się bezpiecznie, winny mieć odpowiednio zabezpieczone miejsce do zabawy, nauki, odpoczynku. Czystość w mieszkaniu wpływa na samopoczucie i zdrowie. Utrzymanie porządku w domu alergika jest jednym z podstawowych zadań dla rodziców i opiekunów. Sprzątanie musi odbywać się we właściwy sposób i za pomocą odpowiednich środków i narzędzi. 
Alergeny znajdujące się w kurzu domowym potrafią uprzykrzyć życie alergikowi. Należy więc szczególnie się postarać, by dom był przyjaznym miejscem dla każdego z jego mieszkańców. Jako mama alergików mam doświadczenia w tej dziedzinie życia.


Niezwykle istotne są takie sprawy jak:
1należycie urządzone i wyposażone mieszkanie;
2. odpowiednie środki czystości;
3. właściwe narzędzia i rekwizyty do sprzątania.
Ad. 1
Należycie urządzone i wyposażone mieszkanie
Mieszkanie, w którym przebywają alergicy powinno być urządzone tak, by nie było w nim wielu przedmiotów będących siedliskiem kurzu. Osiada on na wszelkich bibelotach i staje się pożywką dla groźnych roztoczy. Rezygnujemy z zasłon, firanki wieszamy zwiewne, delikatne i często (kilka razy w miesiącu) pierzemy. A najlepiej rezygnujemy z nich. Czyste okna (czyli też często myte) dają możliwość przepływu do mieszkania dużej ilości światła. Na oknach montujemy rolety skrzynkowe, które nie tylko chronią przed słońcem, ale stanowią dekorację i gwarantują prywatność. Do niezbędnego minimum ograniczamy ilość dywanów, albo też z nich rezygnujemy.

Pamiętam też, że musiałam zrezygnować z dużej ilości kwiatów doniczkowych. Ziemia, w której rosną jest pełna pleśni - bardzo mocnych alergenów.



Ad. 2
Odpowiednie środki czystości
Mieszkanie sprzątamy z użyciem wody z dodatkiem naturalnych środków czystości takich jak ocet spirytusowy i soda oczyszczona. Codziennie ścieramy na mokro kurze, przemywamy podłogi. Ocet  dodany do wody sprawdzi się m.in. jako środek dezynfekujący, usunie nieprzyjemne zapachy ze sprzętów, zlikwiduje osad kamienny, osad z kawy i herbaty, ładnie nabłyszczy powierzchnie szklane i podłogi lakierowane. Soda oczyszczona dodana do wody nada pomieszczeniom zapachu świeżości. Chemiczne środki czystości mogą spowodować u alergików dodatkowe reakcje uczuleniowe.

Ad. 3
Właściwe narzędzia i rekwizyty do sprzątania
To zasadniczy element w utrzymaniu domu w czystości. Dobór odpowiednich sprzętów i rekwizytów do sprzątania to powodzenie w zapewnieniu komfortowego życia alergików. Ważnym sprzętem do sprzątania jest oczywiście odkurzacz bądź to z filtrem wodnym, bądź wyposażonym w wymienne worki i filtry. Te ostanie należy wymieniać często, by mieszkanie odkurzać a nie "zakurzać".


Jeśli osoba sprzątająca również jest alergikiem to warto zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki chroniące dłonie przed osadzaniem się na nich roztoczy, maseczki (do nabycia w aptece za kilkadziesiąt groszy za sztukę), papierowe ręczniki do ścierania kurzu na mokro lub ściereczki jednorazowego użytku nasączone woskiem. W ściereczkach wielokrotnego użycia gromadzi się kurz.



Przy najbliższej okazji napiszę jeszcze kilka zdań o myciu okien. Zastosowałam w domu pewne urządzenie, dzięki któremu mycie okien przestało być dla mnie udręką.





9 komentarzy:

  1. Dziękuję za ten wpis. Czy zechciałaby Pani rozwinąć wątek naturalnych środków czystości? Jak i z czego je sporządzać. Jako mama małego alergika chciałam dodać, że jeśli ktoś decyduje się na dywan, zalecane są dywany akrylowe, bo one najmniej sprzyjają namnażaniu się roztoczy. U mnie zmywanie wszystkiego na mokro codziennie zupełnie nie jest realne z braku czasu, ale zaopatrzyliśmy się w używany (bo nowy przekraczał nasze możliwości finansowe) odkurzacz wodny (chyba najlepszy i co za tym idzie najdroższy, jaki jest na rynku) i przyznam, że jest to rewelacja, zwłaszcza szczotka do dywanów i opcja czyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Polecam zatem. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że wpis stał się przydatny. Zainspirowała mnie pani do napisania kolejnego artykułu. Powstanie pewnie cały cykl. Dziękuję za życzenia i odwzajemniam je. Pozdrawiam serdecznie 🌝🌝🌝

      Usuń
  2. Jestem zaprzeczeniem tych wszystkich zasad - testy swoje, alergolog swoje, a ja...swoje! W chwili, gdy lekarka kazała mi się pozbyć zwierząt - wyszłam z gabinetu i od ponad 15 lat tam nie wróciłam. Przestałam brać leki, sprzątam niezbyt często (nie lubię i nie mam czasu), żyję w domu pełnym zwierząt - ja z alergią, a mój Marcin z astmą... i da się żyć :)

    http://przystanek-klodzko.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. W przypadku alergii lub atopowego zapalenia skóry warto korzystać ze środków czystości opartych wyłącznie na naturalnych składnikach. Sama jestem przykładem na to, że same rękawiczki nie wystarczą i nawet w nich można się nieźle podrażnić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Warto też pomyśleć o oczyszczaczu powietrza. Alergikowi na pewno dzięki temu będzie się lepiej oddychać. Życie z alergią bywa ciężkie ale na szczęście są sposoby żeby je sobie ułatwić.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Moim zdaniem, takim sprzętem który odmienia życie alergika jest oczyszczacz powietrza. Z wykorzystaniem tego urządzenia, osoby cierpiące na alergie pyłkowe nie miały tak dużego problemu z łzawieniem, swędzeniem czy zaczerwienieniem oczu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń