29 lut 2020

# dom

Jakie kwiaty do przedpokoju wybrać?

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w niewielkich przedpokojach, 
gdzie dostęp do światła jest ograniczony? 
Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.


Egzotyczna dracena

To bez wątpienia jedna z częściej spotykanych roślin w wielu domach i mieszkaniach. Zwykle można spotkać ją w salonie,  ale jej długie i wąskie liście efektownie wzbogacą także wystrój przedpokoju. Ponieważ dracena pochodzi z Madagaskaru, lubi ciepło, dlatego najlepiej rozwija się w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 15 stopni. Co istotne mimo wymagań dotyczących temperatury we wnętrzu, nie wymaga ona stałego dostępu do naturalnego oświetlenia. To też sprawia, że stanowi wręcz idealną propozycję zieleni dla niewielkich pomieszczeń. Posiadasz zaciemniony przedpokój bez okien? Śmiało umieść w nim egzotyczną dracenę. Udekorowany kwiatami niemal od razu nabiera ciepłego, przytulnego charakteru.Urokliwa peperomia kędzierzawa

Pomimo dość egzotycznej nazwy, większość z nas bez wątpienia kojarzy skrywającą się pod nią roślinę. Peperomia kędzierzawa stanowi jeden z najpopularniejszych kwiatowych wyborów do naszych domów i mieszkań. Dlaczego? Jest to roślina, która wykazuje niewielkie wymagania dot.  utrzymania i pielęgnacji. Do prawidłowego rozwoju, wywodząca się z tropików roślina wymaga bowiem dużej wilgotności. Nie potrzebuje dostępu do światła, wręcz przeciwnie – wystawienie jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może jej zaszkodzić.Drugą kwestią, decydującą o dużej popularności peperomii, jest zaś jej wyjątkowy wygląd. „Skórzane” listki prezentują się niezwykle uroczo. Co więcej, w zależności od odmiany rośliny, mogą one przybierać wiele różnych kolorów – od głębokiej zieleni, po czerwień i bordo. Jeśli więc posiadasz meble do przedpokoju w jasnej, stonowanej kolorystyce, barwne listki peperomii będą stanowiły ich atrakcyjną dekorację.

Wytrzymała skalnica rozłogowa

O ile przywołane wyżej rośliny potrzebują dość wysokiej temperatury czy dbałości o ich systematyczne nawadnianie, skalnica rozłogowa jest na ich tle zdecydowanie najmniej wymagającym kwiatem. Do prawidłowego rozwoju wystarczy jej jedynie żyzne podłoże oraz świeże i stosunkowo wilgotne powietrze. Bez problemów utrzymuje się przy tym w słabo nagrzanych i zacienionych jednocześnie pomieszczeniach. To też sprawia, że idealnie odnajdzie się w niewielkim, słabo oświetlonym przedpokoju.Elegancki skrzydłokwiat

Kwiaty z ozdobnymi liśćmi to niejedyna roślinna propozycja dla przedpokoju. Podobają Ci się kwitnące gatunki roślin? Co prawda dla większości z nich idealnym środowiskiem rozwoju jest parapet z dostępem do naturalnego światła słonecznego. Z powodzeniem można jednak znaleźć wśród nich okazy, które efektownie zakwitną nawet w zacienionym przedpokoju. Jednym z nich jest skrzydłokwiat. Rośliny te zdecydowanie lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach. Wystawienie ich na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych może nie tylko przyspieszyć przekwitanie, ale i poparzyć delikatne liście. Stąd też jeśli podobają Ci się soczyście zielone, długie pędy rośliny, ozdobione pięknymi białymi kwiatami, możesz z powodzeniem umieścić ją na komodzie w przedpokoju. Pamiętaj jednak o regularnym podlewaniu rośliny – najlepiej od 1 do 3 razy na tydzień.


Podobają Ci się gustowne, roślinne dekoracje, lecz zawsze sądziłeś, że w zaciemnionym przedpokoju nie mają one racji bytu? Nic bardziej mylnego! Przywołane powyżej propozycje dowodzą, że bez obaw możesz wyposażyć swój hall w kwiaty, o jakich zawsze marzyłeś!

2 komentarze:

  1. Mój przedpokój jest zbyt ciemny dla roślin, poza tym są koty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie podobnie. Kot myszkuje po całym mieszkaniu dlatego kwiaty raczej tylko na wysokości:-)

      Usuń