15 cze 2020

# przepisy

Biała kapusta w panierce

Jedna kapusta, a tyle możliwości. Kapusta to nieodłączny dodatek polskiej kuchni. Spożywamy ją w postaci "słodkiej" zasmażaną, duszoną i w postaci kiszonej - w kapuśniaku, bigosie, czy pierogach. 

To niby pospolite warzywo ma wiele leczniczych właściwości. Dobrze zna ją tradycyjna medycyna ludowa. Jakie korzyści dla zdrowia wynikają z jedzenia kapusty? Działa ona na wzmocnienie układu odpornościowego. Witaminy i minerały, które znajdują się w tym warzywie pomagają bronić się przed wirusami i bakteriami. Szczególnie wartościowa w tym względzie jest kapusta kiszona zawierająca korzystne dla organizmu człowieka bakterie kwasu mlekowego. Tu trzeba dodać, że mają one zbawienne działanie na florę bakteryjną jelit.

Surowe liście kapusty pozytywnie oddziałują na przewód pokarmowy, wątrobę, woreczek żółciowy, nerki. 

Okłady z liści kapustny pomagają w leczeniu uszkodzeń skóry, czyli oparzenia, wrzody, rany, odmrożenia, ukąszenia owadów, stłuczenia. Świetnie działają na obrzęki przy zwichnięciach, przynoszą ulgę w zapaleniu stawów. Okłady pomagają w leczeniu kaszlu i kataru (okład na klatce piersiowej). Lecznicze kompresy zrobione na podbrzuszu pomagają też w leczeniu zapalenia pęcherza, kolki nerkowej, dolegliwości trawiennych. 

Kapusta jest niskokaloryczna – w 100 g jest tylko 29 kcal. Zawiera cenne składniki mineralne: fosfor, siarkę, potas, miedź, mangan, wapń. W zewnętrznych liściach jest sporo żelaza i kwasu foliowego (szkoda, że zwykle odrzuca się te liście).

Z dzieciństwa wspominam smak kapusty zasmażanej robionej przez moją mamę. Była mistrzynią w przyrządzaniu tej potrawy. Innym smakiem, który zapamiętałam z czasów młodości jest kapusta, którą przyrządzała moja kuzynka. Ona jest wyśmienitą kucharką. Serwowała kapustę w nieznany mi wtedy sposób. Dzieliła główkę kapusty na ósemki, lekko obgotowywała i podawała opanierowaną w bułce tartej i usmażoną. Pyszota. 

Wspominając smaki z dzieciństwa i idąc tym śladem również sporządziłam kapustę w panierce. Podobnie jak kalafior.




Jak to zrobić? To prosta i szybka sprawa. Z tak przyrządzaną kapustą jest mniej pracy, niż z zasmażaną. Nie trzeba warzywa kroić na drobne kawałki. Wystarczy przekroić kapustę na cząstki, obgotować ok. 5 minut w osolonej wodzie, przestudzić, popieprzyć i opanierować w jajku i bułce tartej. Tak przygotowaną kapustę smaży się na oleju rzepakowym z dodatkiem masła klarowanego. To świetny dodatek do mięsa.










Kapusta w panierce podana do obiadu tak mi zasmakowała (mojemu mężowi również), że przygotowałam ją również na kolację. Tym razem podałam panierowaną kapustę ze startą rzodkiewką i chrupiącym ciepłym chlebem posmarowanym masłem. Palce lizać😉 Polecam.


Jeśli już mowa o kapuście, to na myśl przyszły mi przysłowia związane z tym warzywem:

⇒ Groch z kapustą.
⇒ Kapusta głowa pusta.
⇒ Gospodarz bez kapusty miewa brzuch pusty.
⇒ Co z tego, że głowa jak kapusta, ale cała pusta.
⇒ Kapuściana głowa.
⇒ Róża jest piękniejsza niż kapusta, lecz zupa z róży jest gorsza niż kapuśniak.




4 komentarze:

  1. W życiu nie próbowałam kapusty w panierce :) Muszę spróbować, bo mam akurat kapustę w lodówce ;)

    OdpowiedzUsuń