8 sie 2020

# zdrowie i uroda

Z mojego poradnika, czyli jak zadbać o kręgosłup

Kręgosłup człowieka – element szkieletu człowieka rozumnego (Homo sapiens
pełniący rolę narządu podporowego, narządu ruchu i osłony rdzenia kręgowego.*
*Źródło informacji - tutaj.
Źródło fotografii - tutaj
Kręgosłup to podstawa naszego ciała i trzeba o niego w sposób szczególny dbać. Niestety nie zawsze o tym pamiętamy. Skutkuje to różnymi dolegliwościami, pojawiają się bóle pleców. Są one często bardzo dokuczliwe, a niejednokrotnie nie pozwalają na pracę i przeszkadzają w wykonaniu prostych nawet czynności dnia codziennego. Problem ten jest mi niestety znany. Nie zawsze pamiętałam o swoim własnym kręgosłupie, a lata niefrasobliwości zaowocowały bardzo przykrymi skutkami. Musiałam poddać się dwóm operacjom, na szczęście nieinwazyjnym. Była to termoablacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dopiero od tej pory bardziej zaczęłam dbać o ten ważny narząd. Utrzymywanie prawidłowej postawy podczas chodzenia, siedzenia i przy wykonywaniu różnych prac, gimnastyka, a wszystko to po konsultacjach z fizjoterapeutą, powodują, że znacznie mniej cierpię. Już nie da się całkowicie wyeliminować bólu, bo wiek utrwalił pewne nawyki i wady, pojawiły się zwyrodnienia.

Co zrobić, by zadbać o kręgosłup? 
Ruch to jedna z podstawowych czynności, które na stałe powinny zamieszkać w naszym codziennym grafiku.

Źródło fotografii - tutaj
Istotną sprawą jest też zadbanie o właściwą postawę. Ból pleców pojawia się z powodu nadwyrężenia kręgosłupa. Garbienie się, siedzenie na miękkich fotelach i kanapach lub na źle wyprofilowanych krzesłach przy biurkach o niewłaściwie dobranej wysokości, dźwiganie ciężkich przedmiotów czy chodzenie w butach na wysokim obcasie - to wrogowie naszego kręgosłupa.

Na wszystko mamy wpływ i tylko dzięki systematyczności i dobrym chęciom pomożemy sobie, wpoimy naszym dzieciom dobre nawyki.

Wprowadźmy je jak najszybciej w życie, a będziemy mieli życie bez uciążliwego bólu. Warto zainwestować w zdrowie, bo to najlepsze, co możemy zrobić dla nas samych i dla najbliższych.

Źródło fotografii - tutaj
Odpowiednie meble to równie ważny element wpływający na kondycję naszego kręgosłupa. Któż z nas nie potrzebował biurka? Chyba nie ma takiej osoby. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym potrzebny jest taki przedmiot. W szkole, w pracy, wszędzie jest nieodzowny. Siedzenie po kilka godzin wymaga odpowiednio wygodnego biurka, aby uniknąć bólu pleców. Jakie więc wybrać meble, by nasze kręgosłupy nie ucierpiały? Warunkiem jest to, aby biurko było wygodne. Trzeba sobie zapewnić komfort i dostosować je do własnych potrzeb. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka? Wymiary należy dostosować do wzrostu. Wysokość mebla powinna wymuszać wyprostowaną postawę. Biurko nie może być zbyt niskie, blat musi znajdować się na odpowiedniej wysokości, bo przy zgarbionej sylwetce nabawimy się bólu pleców. Komfortowym rozwiązaniem jest biurko elektryczne, gdyż łatwo można wyregulować jego wysokość. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla naszych milusińskich. Unikniemy wtedy ciągłych zakupów, bo mebel będzie rosnąć wraz z dzieckiem.

Na nasz kręgosłup świetnie też wpłynie spanie w pozycji embrionalnej. Jeśli jednak odczujemy ból, to połóżmy się na chwilę w pozycji wyprostowanej, unosząc lekko nogi. Tę poradę otrzymałam od fizjoterapeutki. 

Właściwe rozłożenie noszonych ciężarów to również istotny element "współpracy" z kręgosłupem. Trzeba je równomiernie rozłożyć w obu rękach. Należy również podnosić przedmioty z niskich wysokości nie pochylając się i uginając lekko kolana. Taki zabieg zamortyzuje nacisk, a kręgosłup nie ucierpi.

Odpowiednia dieta jest równie istotna w dbaniu o nasz szkielet. Produkty bogate w wapń, czyli biały ser, mleko i jogurty, są bardzo potrzebne. Wchłanianie wapnia wspomoże witamina D. Znajdziemy ją w takich produktach jak: mięso ryb (łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki, węgorz i inne), tran, wątroba, ser, żółtko jaj i niektóre grzyby.

Źródło fotografii - tutaj
Źródło fotografii - tutaj
Źródło fotografii - tutaj
Źródło fotografii - tutaj

 





7 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Mam nadzieję, że porady są przydatne.

      Usuń
  2. Dziękuję, warto je wdrożyć w życie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatne porady. Często mam problemy z kręgosłupem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Proszę zatem skorzystać z wypróbowanych metod i zadbać o swój kręgosłup.🌺☀️🌺

      Usuń
  4. Świetnie, że o tym piszesz. Mamy tą tendencję, że jak nic nam nie dolega, nie boli to nie zastanawiamy się co możemy zrobić aby zadbać o zdrowie. A o kręgosłupie należy myśleć od najmłodszych lat tak naprawdę i w porę reagować na sygnały jakie nam wysyła.

    OdpowiedzUsuń