14 sie 2020

# ogród

Zwalczanie chwastów w ogrodzie - od czego zacząć i jakich metod użyć?

Chwasty rosnące w ogrodzie to z pewnością zmora wielu ogrodników. Pojawiają się nagle i mają tendencję do szybkiego rozrastania się. Warto jednak wiedzieć, że aby pozbyć się chwastów nie musisz koniecznie wyposażać się w specjalne środki chwastobójcze i detergenty, które z reguły sporo kosztują. Wystarczy tak naprawdę poświęcić trochę pracy, oraz wykorzystać kilka skutecznych zabiegów, aby w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się tych niechcianych szkodników.


Dlaczego usuwanie chwastów z ogrodu jest takie ważne? 

Zwalczanie chwastów to jedna z najważniejszych czynności, którą należy wykonywać regularnie, aby móc utrzymać piękny i zadbany ogródek. Dlaczego zwalczanie chwastów jest takie ważne? Chwasty, które wyrastają w wielu miejscach na naszym ogródku, zazwyczaj bardzo łatwo adaptują się do wielu rodzajów gleby, oraz posiadają niewielkie zapotrzebowanie, w związku z tym, aby rosły duże i silne wystarczy im tak naprawdę zwykła deszczówka i odrobina słońca.
Co jest najbardziej dla nas istotne, to fakt, że chwasty wyrastające w naszym ogrodzie negatywnie wpływają na uprawiane przez nas kwiaty i rośliny, czyniąc je bardziej podatnymi na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Co równie ważne, chwasty z dużą skutecznością zabierają naszym roślinom składniki odżywcze zawarte w użytkowanych przez nas nawozach, w związku z tym rozrastają się na wszystkie strony kosztem innych roślin.

Regularne odchwaszczanie kluczem do posiadania pięknego ogrodu

Bardzo ważne jest, aby nie spóźnić się w walce z chwastami i pozbywać się ich systematycznie i regularne w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Odchwaszczanie powinno wykonywać się, gdy gleba nie jest zbyt mokra, a szczególną uwagę zwrócić należy na chwasty w naszym warzywniku, które jeżeli choć na krótki okres czasu pozostawione zostaną same sobie, rozrosną się w ogromny sposób, a ich usunięcie stanie się dużo trudniejsze. Chwasty najprościej usuwać, kiedy ich wysokość wynosi około kilku centymetrów, tak, aby z łatwością można było pozbyć się korzenia. Przy odchwaszczaniu ogródka należy jednak zachować dużą ostrożność, aby przy okazji nie uszkodzić niechcący innych roślin rosnących w ogrodzie. 
Małe chwasty da się usuwać ręcznie, jednak te, które bardziej się rozwinęły i ciężko jest się ich pozbyć, powinny zostać usunięte za pomocą motyki, która powinna być mocno naostrzona. W usuwaniu chwastów może nam także pomóc ostry nóż bądź też widły, które pomogą w usunięciu podziemnych części roślin. 

Środki ochrony roślin w walce z chwastami

Jednym z najprostszych sposobów unicestwienia uporczywych chwastów jest wykonanie oprysku, który w krótkim czasie pomoże nam pozbyć się nieproszonych roślin. O ile zazwyczaj taki zabieg niósł za sobą konsekwencje dla środowiska, o tyle teraz dostępne są preparaty, które nie stanowią dla niego zagrożenia. Wiele herbicydów totalnych nadal opartych jest na szkodliwym glifosacie (Roundup), natomiast od niedawna dostępne są także preparaty, które go nie zawierają, np. Effect 24H marki Target.
Zatem można śmiało stwierdzić, że wykonywanie oprysków środkami ochrony roślin jest już dużo bezpieczniejsze niż kiedyś. Nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz nie stanowią one obciążenia dla środowiska naturalnego i przyrody, która nas otacza.

Ściółkowanie jako dobry sposób zapobiegawczy rozwojowi chwastów

Ściółkowanie polega na przykryciu ziemi dużą warstwą materiału. Do tej czynności najlepiej użyć ściółki organicznej, która najczęściej składa się ze zrąbków drew, igliwia lub kory. Należy pamiętać o tym, aby ziemię pokryć dużą warstwą ściółki, powinna ona wynosić około 1 cm. Tak pokryta warstwą chwasty nie będą miały dostępu do światła słonecznego, dzięki czemu zżółkną i zgniją. Należy pamiętać o tym, aby regularnie uzupełniać ściółkę, z racji tego, że z czasem może ona zmniejszać swój zasięg rozkładając się. Do ściółkowania możemy także użyć folii lub kawałka tektury. 

Domowe sposoby na pozbycie się chwastów

Zamiast kupowania specjalnych specyfików sklepie ogrodniczym, do walki z chwastami możesz wykorzystać rzeczy, które znajdziesz w domu. Zmieszaj kilka łyżek octu z wodą, a następnie za pomocą spryskiwacza potraktuj nim rośliny. Chwasty możesz także posypać solą, a następnie popryskać je wodą. Natomiast jeżeli chcesz pozbyć się chwastów, które znajdują się w szczelinach chodnika, potraktuj je zwykłym wybielaczem. Po upływie dwóch dni uda Ci się pozbyć ich bez wysiłku. 
Autor publikacji
Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony Effect 24H - preparatu na chwasty bez szkodliwego glifosatu.

4 komentarze:

  1. Osobiście polecam sposób z solą,bo moje pieski biegają po ogrodzie.Ciekawy artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chwasty to zmora wszystkich działkowiczów,fajnie że można się ich pozbyć ,ale szkoda że nie raz na zawsze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zwalczanie chwatów w ogrodzie to wieczna walka

    OdpowiedzUsuń