31 mar 2021

Trzmielina to przecudowny krzew na taras i balkon

Trzmieliny to bardzo wyjątkowe rośliny, które występują w wielu odmianach - w postaci krzewów liściastych, pnączy czy niewielkich drzew. Jest to bardzo popularna roślina ogrodowa, która swoją estetyką szczególnie zachwyca w okresie jesiennym, kiedy to jej liście nabierają wyjątkowo intensywnej estetyki.


Idealne miejsce pod uprawę

Trzmielina to roślina, która nie tylko prezentuje się wyjątkowo, ale również jest niezbyt wymagająca jeśli chodzi o uprawę, nic wiec dziwnego w tym, że stanowi ozdobę tak wielu ogrodów. Istnieje wiele możliwości jej zastosowania. Jest to typ rośliny, która niezależnie od odmiany lubi stanowiska mocno nasłonecznione, choć gatunki o liściach jednobarwnych dobrze będą się rozwijały rosnąc także w lekkim półcieniu. Choć trzmielina niemal na każdej ziemi ogrodowej będzie się czuła doskonale, dla jej najlepszych warunków wzrostu o rozwoju warto jednak zadbać o to, by była ona możliwie jak najbardziej żyzna, próchnicza i bogata w składniki pokarmowe, najlepiej posiadająca strukturę piaszczysto - gliniastą. Warto zadbać również o to, by stanowisko w którym znajdzie się tak wyjątkowa roślina było osłonięte i wolne od zimnych przeciągów, gleba była na poziomie wilgotnym lub umiarkowanie suchym.

Trzmielina to roślina, która co prawda nie ma szczególnie wygórowanych oczekiwań co do stanowiska, w którym zostanie umieszczona, jednak by miała jak najlepsze warunki do wzrostu i cieszyła swoim pięknem, musi być regularnie podlewana i nawożona. W tym przypadku poszycie liści jest bardzo gęste, a co za tym idzie podlewanie musi być częstsze i bardziej obfite niż w przypadku wielu innych obecnych w ogrodzie roślin. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, w  wyniku przesuszenia może dość do szybkiego obumarcia trzmieliny. Warto także pamiętać o tym, że zimozielone gatunki tracą wodę także w okresie zimowym, dlatego w czasie dni odwilżowych koniecznie musi zostać im dostarczona woda.

Poza nawodnieniem niezwykle ważne jest także nawożenie. W przypadku większości trzmielin zapotrzebowanie na najważniejsze składniki ożywcze powinno zostać zaspokojone poprzez wykorzystanie dwukrotnej dawki kompostu - pierwszej na przełomie marca i kwietnia, drugiej w czerwcu.

Trzmielina - najpopularniejsze gatunki

Trzmielina jest rośliną występującą w wielu gatunkach, które różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami. Do typów najczęściej goszczących w rodzimych ogrodach można zaliczyć przede wszystkim następujące odmiany:

  • Blondy, która stanowi jeden z najmłodszych gatunków. To zimozielona roślina, w postaci rozłożystego, pokładającego się krzewu o wysokości nie przekraczającej 30 cm. Krzew trzmielina Blondy idealnie sprawdza się do sadzenia przy murkach czy pniach drzew, po których może się piąć;
  • Country Gold https://www.podkarpackiesady.pl/42-trzmieliny - będącą odmianą pnącą, z charakterystycznymi dużymi i odbarwionymi liśćmi. Pnącza są w stanie osiągać nawet wysokość 2-3 m. To wyjątkowa trzmielina oskrzydlona na pniu, która nada ogrodowi niepowtarzalnego uroku;
  • trzmielinę europejską Red Cascade na pniu, sięgającą wysokości 2-3 m. Jest to krzew o charakterystycznym szerokostożkowym przekroju i eliptycznych liściach, jesienią przybierających kolor szkarłatu;
  • trzmielina Fortune'a Canadale Gold, która jest jednym z najbardziej odpornych typów na warunki panujące w naszym klimacie;
  • trzmielina Fortune'a Harlequin - jest to trzmielina płożąca zimozielona, która może rozciągać się po ziemi lub być formowana w stożki czy kule (wymaga to jednak zastosowania specjalnej podpory);
  • trzmielina Fortune'a Silver Queen, która osiąga wysokość nawet 80 cm. Liście rośliny są sztywne, zimozielone, z kremowym brzegiem wiosną, który latem staje się całkowicie biały.

Oczywiście gatunków trzmielin jest zdecydowanie więcej. Warto zapoznać się z nimi bliżej i wybrać od ogrodu te roślinę, która będzie najbardziej oddawała jego charakter i plan na zagospodarowanie przestrzeni właściciela. Bogactwo barw i form pozwala na stworzenie przy pomocy trzmieliny ogromu różnorodnych ogrodowych kompozycji.

Trzmielina - sadzenie i rozmnażanie

Pora sadzenia i rozmnażania trzmieliny uzależniona jest przede wszystkim od konkretnego gatunku. Odmiany zimozielone należy rozmnażać późnym latem (najlepiej w ostatnich dniach sierpnia), natomiast gatunku gubiące liście w czerwcu. Należy wybierać wyłącznie silne pędy boczne, które choć już drewnieją, to w dalszym ciągu pozostają jeszcze odpowiednio elastyczne. Każda z sadzonek powinna mieć co najmniej 10 cm długości (należy usunąć z nich dolne liście i wierzchołki). Sadzonki należy umieszczać w doniczkach wypełnionych piaskiem i torfem, które należy przechowywać w domu bądź w inspekcie. W przypadku młodych roślin ważne jet regularne podlewanie i osłona - w postaci folii lub szkła (dzięki czemu zmniejszone zostanie parowanie). Młode sadzonki do gruntu powinny trafić w marcu.

Trzmielina to piękna roślina, niewymagająca specjalnych warunków uprawy, która prezentuje się doskonale w każdym ogrodzie . Warto poświęcić więc nieco czasu na zapoznanie się z jej specyfiką i rozplanowanie idealnego miejsca na umieszczenie jej w ogrodzie.

Źródło: https://krolewskieogrody.com.pl/hortensja-bukietowa-vanilla-fraise.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz