4 lis 2019

# dom

Dekorowanie światłem. Sprawdź, jak poprawić atrakcyjność wnętrza za pomocą oświetlenia


Nie od dziś wiadomo, że światło pełni w naszym życiu ważną rolę. Wpływa na rytm naszego dnia, wyznacza pory snu i czuwania, a w przypadku oświetlenia sztucznego podnosi bezpieczeństwo i umożliwia sprawne funkcjonowanie po zapadnięciu zmroku. Światło potrafi też poprawiać nasz nastrój i motywować do działania. Odpowiednio zastosowane we wnętrzu mieszkalnym czy służbowym wpłynie na efektywność użytkowników. Coraz częściej też myślimy o oświetleniu jak o sposobie na efektowną dekorację.



Wiele pomysłów na dekorowanie wnętrza poprzez odpowiednie wykorzystanie oświetlenia znajdziemy w pracach znanych architektów. W swoich projektach wykorzystują zarówno światło naturalne, jak i oświetlenie sztuczne. Poprzez odpowiednie zestawienie materiałów, faktur i kolorów oraz zaproponowanie przemyślanej lokalizacji źródła światła i kąta jego padania na elementy aranżacji uzyskują niezwykłe efekty wizualne stosowane zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użytkowych.

Dekoracyjna oprawa oświetleniowa

Współczesne oprawy oświetleniowe wykazują się ogromnym zróżnicowaniem kształtów, materiałów oraz rozmiarów. Niektóre z nich odznaczają się bardzo dekoracyjną formą, dzięki czemu już samo wprowadzenie ich do wnętrza potrafi diametralnie zmienić jego wygląd. Taka lampa staje się niekwestionowaną ozdobą całej aranżacji i – przy odpowiednim podejściu projektanta – przewodnim elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Będzie koncentrować na sobie uwagę osób, które znajdą się w pomieszczeniu, spełniając jednocześnie swoją podstawową, praktyczną funkcję.
Dekoracyjna oprawa – w zależności od wielkości i kształtu – może zostać zamontowana nad stołem w jadalni, salonie, sypialni i wielu innych wnętrzach. Przybiera zarówno proste, jak i niezwykle wyszukane i zaskakujące formy, jak na przykład dostępne w e-sklepie Lampy.it oprawy z serii Snake, lampa Balloon albo Comet Pendant. Przykłady takich opraw można mnożyć. Niektóre z nich cechują się regularnym kształtem, a wyróżniają doborem materiałów dekoracyjnych, inne nie zaskakują materiałem, za to zadziwiają nadaną im przez producenta formą. Tak duże bogactwo dekoracyjnych opraw oświetleniowych pozwala dobrać lampę do gustów osób o różnych oczekiwaniach.

Podświetlane wnęki i półki

Oprawa oświetleniowa nie zawsze musi pozostawać widoczna. Dekorować światłem można nawet wtedy, gdy ta znajdzie się poza zasięgiem wzroku obserwatora. W tym przypadku liczy się sam efekt świetlny, a nie design lampy. Podświetlić można w ten sposób wnęki albo półki. Przy wykorzystaniu taśmy LED tworzone są niezwykłe aranżacje. I choć źródło światła pozostaje ukryte, uzyskany efekt podnosi atrakcyjność wnętrza i nadaje mu klimatycznego nastroju.
W podobny sposób jak wnęki można podświetlać też elementy ścienne oraz podwieszane sufity. Wykorzystanie do ich budowy płyt OSB, za którymi ukryte zostanie źródło światła, cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Powstaje w ten sposób efektowna, przestrzenna podświetlana konstrukcja. Co więcej, jeśli inwestor zastosuje taśmy RGB, będzie miał możliwość zmiany barwy światła i dostosowania jej do aktualnych potrzeb oraz okoliczności.

Podświetlana ściana

Niektórzy inwestorzy decydują się na aranżację podświetlanej ściany w nieco odmienny sposób. W tym przypadku źródło światła nie zawsze pozostaje ukryte i nie koniecznie stosuje się do tworzenia dekoracji taśmę LED. Zastosowanie znajdą tu również halogeny i montowane na szynie reflektorki. W takiej dekoracji nie mniej istotne od rodzaju zastosowanej oprawy pozostaje to, co oświetlamy. Przewodnim elementem dekoracyjnym jest bowiem nie samo światło, ale ściana o ciekawej fakturze. Oświetlenie ma za zadanie wyeksponować ten element na tle całej aranżacji i nadać mu wyrazistości. Przykładem takich dekoracji są na przykład wyłożone kamieniem lub cegłą ściany. Ich faktura oświetlona przez padające z góry światło nadaje wnętrzu charakteru.

Zastosowanie kinkietów

W dekorowaniu oświetleniem ogromny udział mają kinkiety. Inwestorzy mogą wykorzystać takie modele, które dekorują wnętrze już samą swoją formą. Można je również zastosować do podświetlania ściany o ciekawej fakturze (drewniane albo betonowe panele, cegła itp.). Jednak najciekawszym i najbardziej zaskakującym sposobem na dekorowanie wnętrza przy pomocy kinkietów będzie wykorzystanie wielu opraw o takiej samej formie, emitujących światło o wąskiej wiązce. Na ścianie można je montować w jednym szeregu albo pokusić się o instalacje opraw w taki sposób, by emitowane światło padało pod różnymi kątami, a wiązki światła wzajemnie się przenikały.
To tylko kilka pomysłów na wykorzystanie we wnętrzu dekoracji świetlnych. W rzeczywistości możliwości jest znacznie więcej, a niebagatelną rolę odgrywa tu inwencja inwestorów i dostęp do materiałów o różnych fakturach oraz szerokiej gamy produktów oświetleniowych. Inspiracji do tworzenia własnych dekoracji można szukać w branżowych magazynach albo na stronach producentów oświetlenia.



5 komentarzy:

  1. Jak dla mnie wpis bardzo na czasie. Zaczęłam remont , a przy okazji będzie tez wymiana oświetlenia:-)Chętnie zaglądnę na wskazaną stronę:-)
    Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że wpis jest przydatny. Ja też myślę o zmianie lamp.

      Usuń
  2. świetne są taśmy ledowe, można je kupić w wersji białej lub kolorowej (RGB), a dzięki programatorowi zmieniać jej ustawienia odnośnie barwy i intensywności światła :) polecam znalezienie jakiejś dobrej hurtowni elektrycznej i oświetleniowej online bo do taśmy przydają się profile aluminiowe, jak i wspomniane sterowniki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dekoracje światłem zawsze mi się podobały, to nadaje charakteru każdemu wnętrzu. Jestem zdania, że każde pomieszczenie powinno mieć główne źródło oświetlenie oraz dodatkowe, które nada mu klimatu ;) Teraz wiele osób decyduje się na oświetlenie LED na sufit, ścianę lub do mebli. Ciekawym rozwiązaniem są też kinkiety. Niedawno robiliśmy remont i zastosowaliśmy je u siebie, efekt jest naprawdę super. Jeśli chcecie poprawić atrakcyjność wnętrza, dekoracja światłem to idealne rozwiązanie ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że wystrój wnętrz bez porządnej lampy podłogowej jest zwyczajnie niekompletny. W nowoczesnych mieszkaniach szczególnie nie może takiej zabraknąć. Oby tylko postawić na dobrą firmę, na jakość. Inaczej można liczyć się z tym, że nie będziemy z lampy zadowoleni i będzie trzeba prędzej czy później ją wymienić.

    OdpowiedzUsuń