20 kwi 2022

# w zieleni

Pleśń w doniczce z kwiatami. Jak z nią walczyć?

Żółtawe plamy to pierwsza oznaka pleśni w doniczce z kwiatami. Pleśń można rozpoznać po zapachu stęchlizny i nieprzyjemnym żółto-zielonkawym kolorze. Ważne jest, aby działać szybko, ponieważ pleśń może zaszkodzić roślinom i nam. Bardzo ważne jest, aby w porę pozbyć się pleśni w doniczce. Ten nieproszony gość może zaszkodzić roślinom, ale także wpłynąć na nasze zdrowie. Jeśli odkryłeś pleśń w swojej doniczce, warto się jej jak najszybciej pozbyć. Wygląda ona nieprzyjemnie, ale jest również niebezpieczna dla naszego zdrowia i roślin. Przyczyną jej pojawienia się może być woda, którą zbyt obficie wylewamy na roślinę lub słaba wentylacja. Choć zadanie usunięcia pleśni nie będzie łatwe, istnieją różne sposoby, aby zapobiec jej powrotowi.

Dlaczego pleść infekuje nasze rośliny?

Powierzchnia podłoża w doniczce jest nie tylko miejscem wzrostu roślin, ale także siedliskiem innych organizmów żywych. W glebie znajdują się mikroorganizmy, które mają pozytywny wpływ na wzrost roślin - są to bakterie, grzyby i pierwotniaki. Dzięki tym substancjom gleba staje się luźna i ma większą zdolność zatrzymywania wody. Mikroorganizmy te są wykorzystywane do produkcji wielu nawozów biologicznych, które są związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w glebie.

Jednak oprócz pożytecznych mikroorganizmów mogą występować również szkodliwe. Szkodliwe grzyby i bakterie mogą powodować poważne uszkodzenia roślin lub patogeny, które są przenoszone z jednej rośliny na drugą. Dlatego konieczne jest dbanie o higienę, aby chronić rośliny przed infekcjami grzybiczymi. Jedną z nich jest pleśń, która pojawia się w wyniku zbyt wysokiej wilgotności powietrza w doniczce.

Pleśń na glebie lub podłożu w doniczkach jest spowodowana zbyt dużą wilgotnością i wystawieniem na działanie niskiej temperatury i/lub braku światła; takie warunki sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów.


Jak skutecznie pozbyć się pleśni z doniczki?

Walka z pleśnią w doniczkach obejmuje kilka obszarów działania. Należą do nich metody mechaniczne, chemiczne i biologiczne Usuwanie problemu rozpoczyna się od oceny stanu rośliny. Jeśli straciła ona jędrność, wykazuje oznaki obumierania, a u jej podstawy pojawiła się już pleśń, taką roślinę lepiej wyrzucić. Prawdopodobnie sam proces niszczenia jest bardzo zaawansowany i szanse na jej uratowanie są niewielkie.

Jeśli natomiast obserwujemy tylko lekkie więdnięcie, a na roślinie nie rozwija się pleśń, mamy duże szanse na uratowanie kwiatu.

Zdrową roślinę należy wyjąć z doniczki i oczyścić mechanicznie, używając wody z detergentem. Następnie można zastosować dowolne środki grzybobójcze

Aby pozbyć się pleśni z niezdrowej rośliny bez jej dalszego uszkadzania, należy również zastosować czyszczenie mechaniczne. Jeśli jednak nie da się usunąć wszystkich części zaatakowanych przez grzyby, należy spryskać je wodą z dodatkiem cynamonu. Grzyb nie bardzo lubi tę przyprawę. Ma ona właściwości bakteriobójcze w stosunku do grzybów. Następnie umieść roślinę z powrotem w jej pierwotnym położeniu.

Najczęściej stosowaną metodą walki z pleśnią są zabiegi grzybobójcze z użyciem fungicydów zawierających chlorotalonil, tiuram lub imazalil. Jednak często wiąże się to z wieloma skutkami ubocznymi dla roślin i ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych u ludzi. Dlatego wielu hodowców poszukuje sprawdzonego, skutecznego sposobu na pozbycie się pleśni w doniczce bez użycia środków chemicznych.

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się pleśni w doniczce jest zastosowanie preparatów roślinnych, które zawierają ekstrakty i olejki z różnych roślin i ziół. Należą do nich olejek tymiankowy, olejek rozmarynowy, olejek z oregano lub wyciąg z czosnku. Udowodniono, że rośliny te skutecznie ograniczają rozwój grzybów mikroskopowych i mogą być stosowane jako alternatywa dla chemicznych środków grzybobójczych. Przygotowanym naparem lub roztworem z dodatkiem olejku spryskuje się podłoże co kilka dni, aż do ustąpienia objawów.


Do czego przydaje się cynamon?

Ta przyprawa pomaga zwalczać pleśń na roślinach doniczkowych, ponieważ zawiera olejek eteryczny, który nie tylko zabija pleśń, ale także zapobiega jej dalszemu rozwojowi. Trzeba posypać ziemię sproszkowanym cynamonem, a następnie podlać rośliny. Powtarzamy tę procedurę po kilku dniach. Zapach cynamonu odstraszy także wiele szkodników, o których nawet nie wiedzieliśmy, że kryją się w naszych roślinach!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://klasawwarszawie.waw.pl/ 


4 komentarze:

  1. Ja właśnie ratowałam moje roślinki cynamonem. Na część pomogło, część niestety poszła na straty

    OdpowiedzUsuń
  2. Pleśń w doniczkach to moja zmora :( Mam ciemny salon, szczególnie zimą i zawsze ta pleśń się pojawi. Ciężko mi jakiekolwiek kwiaty utrzymać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja kompletnie nie nadaję się do pielęgnacji roślin, jakoś nie mam do nich ręki. Nawet kaktusy potrafię uśmiercić :(

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny post. Nigdy co prawda nie miałam do czynienia z pleśnią w doniczce ale jak coś, wiem teraz co robić.
    Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia moich obrazów!^^

    OdpowiedzUsuń