23 lis 2017

# dom

Planowanie oświetlenia salonu

Oświetlenie mieszkania to jedno z bardzo istotnych zadań, które stoją przed jego użytkownikami. Nie jest to tak prosta sprawa, jakby mogło się wydawać. Naturalne światło jest potrzebne ludzkiemu mózgowi. Jasne oświetlenie sprzyja dobrej energii, wpływa na utrzymanie zdrowia, daje poczucie bezpieczeństwa. Przebywanie w dobrze oświetlonym pomieszczeniu rozjaśnia nasze myśli, poprawia nastrój. Żyjemy w takim klimacie, kiedy dość często mamy pochmurne dni, a na dworze wcześnie robi się ciemno. W jasnych pomieszczeniach jest szansa na wyzwolenie większej ilości endorfin zwanych hormonami szczęścia. Jesteśmy w stanie uniknąć jesienno – zimowej depresji. W miejscu, w którym się przebywa, lekarze zalecają, aby moc żarówek dochodziła do 150 W. Dawniej było to dosyć kosztowne. Obecnie rynek oferuje oszczędnościowe żarówki, więc śmiało możemy sobie pozwolić na takie dobrodziejstwa. Zastosowanie właściwych lamp zadecyduje o charakterze, klimacie i nastroju otaczającej nas przestrzeni. Wachlarz możliwości jest ogromny, a odpowiednio dobrane światło nada wnętrzu przytulności, stworzy miejsce do odpoczynku, pozwoli na podświetlenie miejsc użytkowych. 


Miejscem, w którym mieszkańcy domu spędzają czas najczęściej jest salon, dlatego lampy do tego pomieszczenia to istotny składnik wyposażenia, a ich dobór winien być niezwykle staranny. Planując oświetlenie tej części mieszkania pamiętajmy o wielkości lokalu. Właściwie dobrane światło stwarza optycznie większą przestrzeń, pomieszczenie jest przestronniejsze i domownicy chętniej w nim przebywają. Zazwyczaj w salonie wisiał żyrandol i to było najczęściej jedyne źródło światła. Obecnie trendy w zakresie oświetlenia nie trzymają się tej zasady. Można zrezygnować z górnego oświetlenia, ale tym bardziej starannie należy zaplanować rozmieszczenie lamp. Ponieważ w salonie spędzamy sporą część czasu, dobrze jest zaaranżować takie oświetlenie, które będzie sprzyjać relaksowi i dobrej atmosferze. Przytulne wnętrze uzyskamy dzięki kilku źródłom światła. Lampy możemy umieścić na komodzie, parapecie, stole, podłodze. Kinkiety na ścianie też są wskazane. Dobrze jest też ustawić niewielkie źródło światła za telewizorem. Nie należy patrzeć na rozświetlony ekran w ciemności, by ochronić oczy. Zbyt duży kontrast źle wpływa na nasz wzrok.
Zanim dokonamy zakupu, rozplanujmy przestrzeń, którą chcemy oświetlić. Weźmy pod uwagę powierzchnię i wysokość pomieszczenia. Obmyślmy w jaki sposób urządzić salon, jak rozmieścić meble, wydzielmy strefy odpoczynku, oglądania telewizji, czytania, spożywania posiłków. Warto zaprojektować kilka źródeł światła – lampy wiszące, stojące i kinkiety. Takie rozwiązanie sprawi, że salon stanie się przytulny, światło wyeksponuje otaczające nas przedmioty i przestrzeń nie będzie płaska. Nie można też przesadzić z ilością oświetlenia, bo wnętrze nie będzie przytulne.
Dobór oświetlenia zależeć będzie od charakteru mieszkania; czy są to wnętrza nowoczesne, czy raczej rustykalne. Interesująco będą też wyglądać lampy w różnych stylach umiejętnie dobrane, co uczyni pomieszczenia ciekawszymi. Warto pokusić się o takie rozwiązanie.Źródło

Planując oświetlenie w mieszkaniu zadbajmy o nasz budżet i zainstalujmy technologię LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zużyć do 85 % mniej prądu. Zastosujmy inne nowoczesne technologie generujące spore oszczędności: system sterowania oświetleniem, czujniki ruchu i natężenia światła, włączniki ze ściemniaczami.


Na rynku znaleźć można ciekawe oferty, dzięki którym nasze wnętrza zyskają niepowtarzalny charakter oraz zaspokoją nasze potrzeby i gusta. 

By nie być gołosłownym zapraszam po inspirację do galerii lamp.
Źródło

Źródło
Źródło
4 komentarze:

 1. Niedawno sama planowałam oświetlenie salonu i powiem, że to nie lada wyzwanie! Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lamp i jakoś udało mi się z tym uporać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama wiem, że projektowanie oświetlenia nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie dobrze oświetlone pomieszczenie sprawia, że czuje się lepiej, a jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Kiedyś miałam zamontowane żarówki w pokoju o słabym świetle i dawały uczucie przytłaczania. Po zmianie od razu człowiek inaczej zaczął wszystko postrzegać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Juz w styczniu sie przeprowadzam i mimo ze salon mam juz oswietlony spotami to inspiruje sie co do oswietlenia stolu w jadalni :D

  OdpowiedzUsuń