27 lis 2017

# dom

Zakup nowego mieszkania - decyzja warta uwagi

Przychodzi w naszym życiu taki czas, kiedy wyprowadzamy się z domu rodzinnego i zakładamy własne gniazdo. Jest kilka opcji, by zamieszkać na swoim. Decydujemy się na wynajem, budowę domu lub zakup mieszkania. Jest to wybór, który musimy starannie rozważyć.  Każda z tych opcji znajduje swoich amatorów. 

Źródło

Zakup nowego mieszkania to spore wyzwanie, ale warte uwagi. Należy się jednak starannie przygotować do jego podjęcia. Trzeba rozpatrzyć wiele aspektów związanych z wyborem miejsca zamieszkania. Możemy skorzystać z oferty osiedlenazdrowiu.pl.

Co trzeba wziąć pod uwagę? Sporządźmy listę naszych potrzeb, możliwości i oczekiwań. 
  1. Usytuowanie.
  2. Metraż.
  3. Rozkład.
  4. Rodzaj ogrzewania.
  5. Miejsce parkingowe.
  6. Piwnica, komórka lokatorska.
  7. Wykończenie.

Ad. 1 - usytuowanie
Lokalizacja mieszkania powinna uwzględniać dostępność do komunikacji oraz infrastruktury (budynki użyteczności publicznej i instytucji usługowych - żłobek, przedszkole, szkoła, ośrodek zdrowia, sklepy, apteka, urzędy administracyjne).

Ad. 2 - metraż
Pierwszoplanową i decydującą rolę odrywać tu będą możliwości finansowe i ewentualne zdolności kredytowe. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę ilość osób zamieszkujących przyszłe mieszkanie i czy ilość może ulec zmianie (np. w przypadku młodych małżeństw).

Ad. 3 - rozkład
Od rozkładu kupowanego mieszkania będzie zależeć wyposażenie salonu, kuchni, jadalni, sypialni, łazienki, ciągu komunikacyjnego. Usytuowanie sprzętów i urządzeń zostanie zdeterminowane konfiguracją mieszkania. Ważne jest też rozmieszczenie punktów hydraulicznych  i elektrycznych oraz możliwość ewentualnej zmiany ich lokalizacji.

Ad. 4 - rodzaj ogrzewania
Rodzaj ogrzewania ma znaczący wpływ na koszty utrzymania w sezonie grzewczym.

Ad. 5 - miejsce parkingowe
Jeśli jesteśmy w posiadaniu samochodu lub planujemy jego zakup, sprawdźmy dostępność miejsca parkingowego lub garażu (w tym ceny za te miejsca).

Ad. 6 - piwnica, komórka lokatorska
Piwnica czy komórka lokatorska przydadzą się do przechowywania sprzętów używanych sezonowo i do zgromadzenia przetworów.

Ad. 7 - wykończenie
I tu po raz kolejny wybór zależy od naszych możliwości finansowych. Mieszkanie deweloperskie będzie z pewnością tańsze niż takie, które jest już wykończone i umeblowane. Jednakże trzeba jeszcze sporo zainwestować zanim będzie się można  wprowadzić do mieszkania deweloperskiego. Trzeba zatem usiąść z ołówkiem w ręku i przeliczyć koszty.
2 komentarze:

  1. Aktualnie jestem na etapie negocjowania ceny kupna mieszkania, ale właściciel jest nieugięty ;/ Ale ja również nie odpuszczę :D Może w końcu się złamie ;)

    OdpowiedzUsuń