2 lis 2017

# dom

Relaks w najlepszym świetle, czyli sposoby na piękne oświetlenie salonu

Piękne i praktyczne oświetlenie salonu

Planując oświetlenie salonu, warto pamiętać o tym, by zwrócić uwagę nie tylko na centralne oświetlenie rozświetlające całość salonu, ale i światło oświetlające poszczególne strefy salonu, w których spędzamy dużo czasu. Naprawdę warto więc pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia punktowego w takich okolicach jak sofa czy stół jadalniany. Najlepiej będzie, jeżeli będzie ono dawało światło na tyle intensywne, by pozwolić na przykład na komfortowe czytanie, ale też nie było oślepiające.Jeśli chodzi o oświetlenie centralne, na pewno nie zawiodą nas lampy wiszące LED, które dadzą nam dużą ilość światła, jednocześnie będąc energooszczędne. W takim przypadku nie będziemy musieli się martwić, że obficie oświetlając salon wygenerujemy sobie niebotyczne rachunki za prąd. Jeżeli zaś zdecydujemy się na klasyczny żyrandol, mamy szansę na uczynienie go naprawdę nietuzinkową ozdobą. Bardzo modne są w ostatnich czasach ręcznie robione żyrandole, które można zamówić u rękodzielnika lub wykonać samodzielnie. Zachęcamy do wybrania tej drugiej opcji - można dzięki niej popisać się dużą kreatywnością, wykorzystując znajdujące się w naszym codziennym wyposażeniu materiały. Tak stworzony żyrandol będzie dekoracją prawdziwie oryginalną, która nada salonowi indywidualnego charakteru.Intrygujące oświetlenie ścian

Myśląc o oświetleniu salonu, warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie ścian. Pozwoli to w pełni wydobyć potencjał znajdujących się na nich dekoracji, a także podkreślić przykuwającą uwagę fakturę bardzo modnych w ostatnich latach ścian z kamienia czy cegły. Jest na to sporo sposobów! Bardzo ciekawe możliwości prezentują się przed nami, jeżeli posiadamy wnęki w ścianach. Wówczas możemy zdecydować się na jej oświetlenie za pomocą zamontowanych w niej lamp LED, które wspaniale podkreślą intrygujący urok wnęki, szczególnie jeżeli zadbaliśmy o umieszczenie w niej pięknych dekoracji.

Z drugiej strony, do podkreślenia wyglądu ścian można wykorzystać również standardowe lampy. Ustawiając je też pod ścianą, można stworzyć bardzo ciekawy wizualny efekt, szczególnie że przenosząc stojące lampy możemy wedle woli go w każdej chwili modyfikować.

Bardzo ciekawym sposobem na uzupełnienie wystroju salonu będzie również zamontowanie taśm LED na ścianach oraz powierzchniach na styku ścian i podłogi oraz ścian i sufitu. Osłonięte stylowymi listwami oświetleniowymi, które dodatkowo chronią powierzchnie przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, będą wspaniale urozmaicać wygląd ścian i sufitu. Dzięki listwom oświetleniowym można nadać emitowanemu przez taśmy LED światłu dodatkowego uroku, intrygująco je rozpraszając. 
W przygotowaniu artykułu pomogła strona maszwnetrze.pl.


8 komentarzy:

 1. Ciekawe propozycje. Mnie najbardziej przypadły te o akcencie kameralności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post.Ja raczej jestem tradycjonalistką i lubię światło sufitowe ale za to wieczory to światło nastrojowych lamp. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja bardzo lubię takie punktowe właśnie,bo robią fajny nastrój. Tylko remontów nie lubię i musi wystarczyć takie punktowe na jakie miałam pomysł kiedyś, bo teraz zrobiłabym nieco inaczej...Cioekawy wpis jak zwykle,Pozdrawiam pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślicznie i delikatnie... oświetlenie jest dla mnie bardzo ważne :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm, nigdy nie zastanawiałam się, czy dla mnie oświetlenie ma jakieś znaczenie. W wynajmowanym mieszkaniu niewiele można zmienić, ale rzeczywiście, coś w tym jest. Ostatnio powiesiłam sobie cotton balsy i stworzyło to niesamowity klimat w moim maleńkim mieszkanku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cale życie zwracałam uwagę na światło w domu i dlatego mam wiele lamp w różnych punktach z pięknymi abażurami, no i do tego świece często i robi się nastrój cudowny. To wspaniale ze i Ty to wiesz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo tego, że całe wnętrze wygląda na przyciemnione to ma ono swój klimat. U nas w salonie na ścianie zawieszony jest reflektor na szynie. Uznaliśmy, że jedna lampa jest w stanie oświetlić całe pomieszczenie. Wystarczy odpowiednio je nastawić i ukierunkować, żeby dawały światło tam, gdzie jest potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie oryginalne i nietypowe rozwiązania. Odpowiednio dobranie oświetlenie do domu to klucz do dobrego samopoczucia i udanego odpoczynku. Ponieważ nie zawsze chcemy dostarczać bardzo ostre i mocne światło.

  OdpowiedzUsuń