25 lis 2017

# dom

Aranżacja wnętrz surowym betonem

Nowoczesne budownictwo i architektura wnętrz proponują wiele interesujących rozwiązań aranżacyjnych. Różnorodne materiały stwarzają szeroki wachlarz możliwości wykończenia mieszkań i domów. Scalanie faktur i struktur umożliwia zastosowanie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Łączenie tradycyjnych surowców typu drewno (w tym drewno egzotyczne), cegła (gładka, piaskowana, łupana, drapana), kamień, tapeta, płytki, panele ścienne, szkło, skóra, farba tablicowa, fototapeta z surowym betonem to jedno z najnowszych rozwiązań w architekturze. A właściwie powrót, ale w udoskonalonej formie. 

Mnogość możliwości stworzenia ciekawych projektów aranżacyjnych pomieszczeń może nas skusić do wykorzystania surowego betonu w przygotowaniu oryginalnego wyglądu mieszkania. Weźmy pod uwagę taką opcję podczas remontu starych lub tworzenia nowych wnętrz. Jest to obecnie bardzo modne rozwiązanie. Dodatkową zaletą zastosowania takiej metody jest jej ekonomiczny aspekt. Pewne elementy i tak muszą zostać wykonane z betonu, a pozostawienie ich w surowej formie zaoszczędzi nasze środki finansowe i czas. Pieniądze np. na płytki używane do obłożenia wanny możemy przeznaczyć na inne potrzeby. 

Co możemy zrobić z surowego betonu? Lista jest tak długa, jak bogata jest nasza inwencja twórcza. Podaję takową dla inspiracji:
➪ posadzka matowa (może być jednobarwna lub kolorowa);
➪ posadzka lakierowana;
➪ strop;
➪ ściana z elementami graficznymi;
➪ ozdobna ściana;
➪ obudowa wanny;
➪ obudowa kominka;
➪ tło dla obrazów;
➪ blat kuchenny;
➪ szafki łazienkowe;
➪ regały.Istotną sprawą przy aranżowaniu wnętrz surowym betonem jest staranność wykonania. By uzyskać oczekiwany efekt należy szczególnie dokładnie położyć omawiany surowiec. Osiągniemy wtedy niepowtarzalne efekty. Surowy beton dobrze jest łączyć z tzw. ciepłymi materiałami (np. drewnem). Uzyskamy wtedy przytulne wnętrze.

Przy wyborze betonu istotne jest jego przeznaczenie. Poszczególne rodzaje betonu różnią się składem i wytrzymałością. Rodzaj surowców użytych do produkcji betonu wpływa na jego wygląd. Powierzchnia może być w miarę gładka lub porowata. Dodatkowy element dekoracyjny możemy uzyskać dzięki deskom stanowiącym szalunek. Łączenie owych desek za pomocą śrub, czy gwoździ pozostawi otwory, co będzie stanowić dodatkowy element zdobniczy.

 Zanim zdecydujemy się na jakiś rodzaj betonu, 
zapytajmy fachowców o radę na www.cemexbeton.pl


Temat związany z wykończaniem czy budową domów jest mi bliski. Przed wielu laty wybudowaliśmy własne gniazdko, od wielu lat czuwam nad jego remontem. W mojej rodzinie szykuje się też budowa kolejnego domu. Poniżej podaję linki prowadzące do artykułów związanych z budownictwem i aranżacją wnętrz.
 3 komentarze:

  1. Mam wrażenie, że to by się sprawdziło w dużych wnętrzach. Tam, gdzie ten beton nie będzie przytłaczał. W małym mieszkaniu byłoby to chyba niewykonalne. Ale sam pomysł mi się podoba!

    OdpowiedzUsuń
  2. Efekt bardzo mi się podoba. Chociaż jest dość chłodny. Faktycznie zgadzam się z komentarzem wyżej, to zdecydowanie się sprawdzi w większych wnętrzach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fakt, taki beton robi naprawdę świetny efekt. My teraz z mężem właśnie jesteśmy na etapie wykańczania mieszkania i robimy je w takim surowym stylu. Wszystko będzie w odcieniach szarego, a dodatki białe i czarne. Uwielbiam taki surowy styl.

    OdpowiedzUsuń