14 lut 2020

# handmade

Z poradnika dziewiarki. Włóczki na dzianiny dla dzieci.

Jakiś czas temu napisałam o tym, z jakich najczęściej włóczek dziergam. Zapowiedziałam wtedy, że podzielę się moimi doświadczeniami związanymi z wyborem włóczek dla dzieci. Temu zagadnieniu poświęcam ten post.

Źródło zdjęcia - tutaj


Dzieci mają bardzo delikatną skórę, więc powinniśmy wybierać dla nich materiały najlepszej jakości wyprodukowane z naturalnych surowców takich jak bawełna, bambus, wełna, jedwab. Wybierajmy materiały jak najdeliktaniejsze. Szerokim łukiem omijajmy wyroby ze sztucznych włókien. Nie każmy naszym milusińskim chodzić w ubraniach z plastiku, bo inaczej nie nazwę akrylu. 

Dzianiny dla dzieci powinny być w dobrym gatunku. Ważne jest to, by były przepuszczalne , pochłaniały wilgoć i nie powodowały podrażnień, czy alergii. Powinny grzać zimą, a chłodzić latem. 

Dzierganie dla małego dziecka to dla mnie wielka przyjemność.

👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦👧👦

Często spotykaliśmy się z opinią, że "wełna gryzie". Ja natrafiłam na fantastyczną wełnę, która jest bardzo miła w dotyku. Jedna z nich to Super Soft.

Informacje o włóczce:
Niebywale delikatna wełna merino extrafine. Super Soft  to flagowy gatunek marki Lana Gatto. Polecamy osobom szczególnie wrażliwym na punkcie "gryzienia" wełny. Włóczka jest idealna na wszelkiego rodzaju swetry, czapki, szale, kominy a także sukienki. Dzięki swojej niezwykłej miękkości i delikatności nadaje się również na ubranka dziecięce.
  • 100% wełna merino extrafine
  • 50 g || 125
  • Druty rozmiar 4 - 5 mm
  • Próbka: 21 oczek i 28 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • Zalecane pranie ręczne
  • Wyprodukowano we Włoszech
Ma składzie 100% wełnę merino extrafine, która pochodzi z grzbietu owiec merino, czyli części najmniej narażonej na zanieczyszczenia, dlatego włóczka Super Soft jest tak delikatna dla ciała i zalecana także na ubranka dla niemowląt.

Proszę mi wierzyć, włóczka jest świetna, niezwykle ciepła i, co ważne, nie gryzie. Wręcz przeciwnie - jest mięciutka i bardzo przyjemna w dotyku.

Poniżej prezentuję kilka dzianin, które wydziergałam ze wspomnianej włóczki.











Kolejną włóczką, którą się zachwyciłam jest wełną Maxi Soft. Z tej aksamitnie miękkiej włóczki powstał komplecik dla malutkiej dziewczynki.

Maxi Soft to delikatna wełna merino extrafine o niebywałej miękkości. Polecana jest dla osób szczególnie wrażliwych na punkcie "gryzienia" wełny. Włóczka są idealna na wszelkiego rodzaju swetry, czapki, szale, kominy. Dzięki swojej niezwykłej miękkości i delikatności nadają się również na ubranka dziecięce.
 Parametry włóczki:
  • 100% wełna Merino Extrafine
  • 50g || 90m
  • Druty/ szydełko rozmiar 6 mm
  • Próbka: 17 oczek i 21 rzędów to 10 cm x 10 cm
  • Zalecane pranie ręczne
  • Wyprodukowano we Włoszech
Włóczka ma składzie 100% wełnę merino extrafine, która pochodzi z grzbietu owiec merino, czyli części najmniej narażonej na zanieczyszczenia, dlatego  jest tak delikatna dla ciała i zalecana także na ubranka dla niemowląt.

Wełna bardzo często kojarzy się z szorstkością i "gryzieniem". Z tego powodu ubranka dla dzieci wytwarzane są głównie z bawełny. Ta jednak nie ma właściwości ogrzewających. I tu miła niespodzianka - merino jest bardzo miękka i miła dla skóry. Charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi.






Z włóczki Maxi Soft powstała też maleńka czapeczka dla maleńkiej dziewczynki. Jak widać bobaskowi jest w niej dobrze. Karolinka ma zadowoloną minkę. Śpi też spokojnie. Maleństwo jest najlepszym testerem i reklamą wełny. 




czapeczkę i szalik zrobiłam z miękkiej, ciepłej i przyjemnej w dotyku stuprocentowej wełny Cashmira.


Czasem sięgałam też po włóczkę Shetland, która w swoim składzie ma 30% wełny i 70% acrylu. Mimo tego, iż była miękka i przyjemna w dotyku, to do niej nie wracam, bo ma za duży procent nie lubianego przeze mnie akrylu. Powstały z niej szaliki z aplikacjami.




Na dziecięce dzianiny idealnie nadaje się bawełna w dobrym gatunku. Poniższe projekty z takich właśnie nici powstały.


Sukienka została wydziergana ze stuprocentowej bawełny. Naturalnego tworzywa wymaga delikatna skóra dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy dzianina bezpośrednio styka się z nią.





Włóczka, z której został wydziergany to Katia Tahiti. Włóczka jest wstążeczkowa, daje więc w robótce ciekawy efekt. 

Parametry włóczki:

Skład: 100% bawełna merceryzowana
Motek: 50g / 85m
Zalecane druty: 5,5 mm - 6 mm








4 komentarze:

  1. Wszystko się zgadza, aleeee...
    Najlepiej, żeby te wełny były superwash, bo młodzi rodzice zwykle nie maja czasu na pranie ręczne. Taki kilka rzeczy, które wydziergałąm dla zaprzyjaźnionych dzieci trafiły do szafy.
    Nie polecam alpaki, ponieważ ma włosek i wchodzi dzieciom do buzi i oczu.
    Bawełna jest super - można wrzucić do pralki.

    Bardzo eleganci jest ten biały sweterek :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, zgadzam się, że wełna z alpaką nie jest dobra dla malutkich dzieci, dlatego z takiej włóczki nie dziergam.
      Jeśli chodzi i pranie - nie wymaga to dużej ilości czasu. Bawełna nie grzeje, więc na zimę zdecydowanie lepsza jest wełniana czapka. Pozdrawiam 😄🌹🌼

      Usuń
  2. trochę mnie zmartwiłyście bo miałam moherek kupiony na sweterek dla dziecka, ale skoro alpaka jest ,,kudłata" to i moherek się nie sprawdzi :( do tej pory moim hitem była właśnie włóczka wełniana z merynosa, ale chciałam spróbować czegoś ,,puszystego" no nic, najwyżej moher pójdzie dla mnie, a dla malucha kupi się bawełnę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam to szczescie, że moja mama robi takie cuda dla mojej córki. Są niepowtarzalne a swetry z wełny cieplutkie :)

    OdpowiedzUsuń