12 mar 2020

# ogród

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Zimowe mrozy i zalegający śnieg często negatywnie wpływają na stan trawnika. Brązowe plamy, uschnięte źdźbła i liczne kopce kretów sprawiają, że wczesną wiosną zielony dywan w ogrodzie może wyglądać mało estetycznie. Aby przywrócić mu piękny wygląd i dobrą kondycję, każdego roku na przełomie marca i kwietnia wskazane jest przeprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Wystarczy kilka czynności, by w niedługim czasie znacząco wzmocnić trawnik, usuwając nieatrakcyjne pozostałości po zimowym okresie.

Grabienie trawnika

Jeszcze w marcu, po roztopieniu się resztek śniegu, warto przeprowadzić grabienie trawnika. Do tego celu używamy delikatnych grabi wachlarzowych, które są łatwe w obsłudze i łagodne dla trawy. Grabimy trawnik wzdłuż i wszerz, usuwając zalegające liście, uschnięte źdźbła i obumarłe resztki pozostałej roślinności. Jeżeli zauważymy kretowiska, ubijamy je w miarę możliwości, a nadmiar ziemi usuwamy, wyrównując kopiec do istniejącego poziomu terenu. Po dokładnym oczyszczeniu trawnika łatwiej będzie nam ocenić ewentualne pojawienie się pleśni czy uszkodzeń mrozowych. Dzięki temu będziemy mogli zastosować odpowiednie środki zaradcze, które przywrócą trawie zdrowy wygląd.

Wertykulowanie trawnika

Jeżeli nasz trawnik ma co najmniej dwa lata, a po zimie pojawiła się na nim warstwa zbitego filcu, warto sięgnąć po wertykulator. To ręczne, elektryczne lub spalinowe urządzenie, które wbija się w ziemię, tworząc płytkie, pionowe nacięcia gleby. Dzięki naruszeniu jej wierzchniej warstwy możemy łatwiej usunąć zalegający po zimie filc i mech. Trawa poddana wertykulacji jest bardziej rozluźniona, odmładza się, rośnie gęściej oraz zyskuje pięknie wybarwienie.

Aeracja trawnika

Każdej wiosny – prócz wertykulatora – warto sięgnąć także po aerator. To urządzenie o zbliżonej budowie, które nakłuwa trawnik, skutecznie go napowietrzając. Może być używane zarówno do młodszych, jak i starszych źdźbeł. Ten często pomijany zabieg zwiększa elastyczność trawnika oraz pobudza go do wzrostu. Dodatkowo poprawia strukturę wierzchniej warstwy gleby, sprzyjając lepszemu wnikaniu nawozów i wody. Dzięki temu trawa lepiej się regeneruje i jest bardziej odporna na codzienną eksploatację.

Nawożenie trawnika

W momencie, gdy trawa rozpocznie wzrost po zimie, należy zastosować odpowiednio dobrane nawozy. Warto aplikować je w pochmurny dzień, po wcześniejszym skoszeniu trawnika. Wybierając środki z azotem, dostarczymy źdźbłom niezbędną porcję tego składnika, który umożliwi ich regenerację, zapewniając także intensywną kolorystykę. Oprócz preparatów z azotem możemy sięgnąć po środki wieloskładnikowe, wspierające likwidację chwastów lub mchu. Nawozy należy rozprowadzać starannie i równomiernie, aby uzyskać najlepsze efekty bez ryzyka wypalenia lub zżółknięcia trawy.
Planując wiosenną pielęgnację ogrodu, nie powinniśmy zapominać o naszym trawniku. Osłabione po zimowym okresie źdźbła warto pograbić, a następnie napowietrzyć ziemię za pomocą odpowiednich urządzeń. Dzięki tym czynnościom trawa lepiej wykorzysta substancje odżywcze podawane w formie nawozów, w szybkim czasie odzyskując ładny wygląd i wysoką wytrzymałość.
Artykuł został napisany we współpracy z firmą Target - producentem nawozów do trawników.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń