9 mar 2020

# dom # ogród

Z recyklingiem za pan brat

Skuteczną metodą nauki, jak sortować śmieci jest nauka przez zabawę. Trzeba nauczyć  dzieci tego, że recykling jest ratunkiem dla Ziemi i że każdy, nawet mały człowiek, jest w stanie to zrobić i dołożyć swoją cegiełkę do odzysku surówców wtórnych. Warto przekazać wiedzę już najmłodszym dzieciom.


Myślę, że młode pokolenie jest w bardziej komfortowej sytuacji niż starsze, bowiem wcześniej rzadko uczono małe dzieci potrzeby segregacji śmieci i uwrażliwiania na potrzeby środowiska, w którym żyjemy. Dzieciom należy przekazać wiedzę na temat korzyści wypływających z recyklingu. Najmłodsi muszą dowiedzieć, że segregacja śmieci oddziałuje na redukcję zanieczyszczenia środowiska, rzutuje więc na poziom i jakość naszego życia. 

Jak to zrobić? Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Zacząć trzeba od uruchomienia na wyobraźni. Dzieciakom trzeba uświadomić, że nasza planeta zagrożona jest jest zalaniem śmieci. 

Naukę segragację odpadów dla małych dzieci w wieku przedszolnym warto rozpocząć od zapoznania maluchów z podstawowymi zasadami recyklingu, a następnie zaproponować zajęcia plastyczno - techniczne. Z umytych plastikowych pojemników i gazet można wykonać różne cudeńka.

Starszym dzieciom zaproponujmy już coś bardziej skomplikowanego, np. akcję zbierania odpadów w terenie.

Mimo tego, że w Polsce segregacja odpadów jest nagradzana mniejszymi kosztami wywozu resztek, to są miejsca, gdzie nieodpowiedzialni ludzie wyrzucają różne odpadki do lasu, nad rzekę, nad jezioro. 


Pokazanie dzieciom takich miejsc będzie wyjściem do rozpoczęcia edukacji. Może uda się też zorganizować akcję zbierania śmieci w takim terenie, gdzie  porzucono lub nielegalnie wywieziono śmieci.


Kolejnym krokiem będzie pokazanie dzieciom w jaki sposób segregować śmieci. Odróżnianie odpadów takich jak metal, papier, plastik, szkło i resztek biodegradowalnych. 

Należy pamiętać o tym, że to dorośli są przykładem dla dzieci. One nas obserwują, więc jesteśmy dla nim drogowskazem. Dzieciaki nas naśladują, więc musimy im swoim zachowaniem wskazać właściwą drogę. Trzeba też przemyśleć, gdzie w domu umieścić pojemniki do segregowania śmieci. Miejsce takie powinno być łatwo dostępne dla dzieci. 

By móc segregować odpady trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosze do selektywnej zbiórki odpadów. Kosze te są w czterech kolorach.
  • niebieski
  • żółty
  • zielony
  • brązowy.
Do pojemnika na papier, który ma kolor niebieski możesz wrzucać: papier, gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki, katalogi, książki, zeszyty, opakowania papierowe i tekturowe, kartony, tekturę falistą.
Do niebieskich pojemników na odpady nie wolno umieszczać: kalki, papieru faksowego, faktur, rachunków, tapet, papieru woskowanego, zatłuszczonego papieru po masłach lub margarynach, kartonów po mleku i napojach,  worków po wapnie, cemencie, gipsie, odpadów higienicznych, ubrań.

Do żółtych pojemników na plastik i aluminium (metal) wrzucamy: folie z tworzyw sztucznych, worki foliowe, reklamówki,plastikowe przedmioty, zgniecione i puste opakowania plastikowe po art. spożywczych, zgniecione kartony wielomateriałowe po mleku i napojach (bez nakrętek), zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach (bez nakrętek), zakrętki od butelek i słoików, kosmetykach i chemii gospodarczej (bez nakrętek),  styropian, zgniecione aluminiowe puszki po napojach, torebki,  koszyczki po owocach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych, metalowe puszki po konserwach i przetworach.
W żółtych pojemnikach nie wolno umieszczać sprzętu AGD, puszek po farbach, butelek i pojemników z zawartością, opakowań po aerozolach, opakowań po wyrobach garmażeryjnych, opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych, opakowań po olejach spożywczych i silnikowych, części samochodowych i innych silnych środkach chemicznych, mebli i ich części,  zatłuszczonego styropianU po żywności.
Zielone pojemniki na szkło służą do segregacji szkła bezbarwnego i kolorowego. Można tu wrzucAć szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach, słoiki ze szkła barwionego i bezbarwnego (bez nakrętek, zacisków, a także gumowych uszczelek), butelki ze szkła barwionego i bezbarwnego po napojach (bez nakrętek)
Nie wolno wrzucać luster, kineskopów, świetlówek, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych termometrów fajansu, porcelany, ceramiki, doniczek, szyb samochodowych, szkła stołowego np. kryształów, kieliszków, szkła okiennego, szkła zbrojonego, szkła żaroodpornego.
Do brązowych pojemników na śmieci można wrzucać: zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia, resztki warzyw i owoców, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj, zawartość worków z odkurzaczy.
W brązowym pojemniku nie wolno umieszczać: odpadów zielonych, odchodów zwierząt, baterii i akumulatorów, leków, chemikaliów, odpadów budowlanych, oleju jadalnego, ziemi i kamieni, papierosów, .
Do czarnych pojemników na odpady zmieszane wrzucamy tutaj tylko to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane.

  


2 komentarze:

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważne jest, aby foliówki strunowe i tego typu opakowania utylizować w prawidłowy sposób i nie dopuścić do ich krążenia w środowisku naturalnym.

    OdpowiedzUsuń