30 mar 2020

# dom # inspiracje

Koronawirus i zasady bhp

Wszyscy znamy ten skrót - BHP. Co on oznacza? BHP - (bezpieczeństwo i higiena pracy) to, jak podaje Wikipediapowszechnie używana nazwa określająca zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, a także osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków pracy. W zakresie bhp znajdują się zagadnienia z zakresu ergonomiimedycyny pracyekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i in. Odnosi się do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego świadczenia pracy w higienicznych warunkach. Termin bezpieczeństwo jest różnie rozumiany w praktyce i może dotyczyć utrzymywania zagrożenia pod kontrolą, stanu, w którym ryzyko jest na poziomie możliwym do zaakceptowania lub stanu zgodnego z normą przewidzianą dla bezpieczeństwa.

Źródło zdjęcia - tutaj
W obecnym czasie, gdy na świecie ogłoszono stan pandemii koronawirusa, szczególnie ważne staje się stosowanie zasad bhp nie tylko w pracy, ale również w domu.
Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj
Warto przypomnieć, za gov.pl, co następuje:
1. Koronawirus to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze.
2. Według dostępnej wiedzy naukowej transmisja wirusa odbywa się głównie drogą kropelkową. Istnieje niewiele dowodów naukowych wskazujących na transmisję wirusa drogą fekalno-oralną. W związku z powyższym ryzyko zakażenia koronawirusem poprzez kontakt z wodą na basenie, z którego korzystały osoby zakażone, jest niewielkie.
3. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.
4. W 80% przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15–20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że śmiertelność poza Chinami wynosi tylko 0,7%.
5. WHO zaleca stosowanie płynów dezynfekujących na bazie alkoholu (min. 60%). Ponadto, należy pamiętać o prawidłowym myciu rąk wodą z mydłem przez minimum 30 sekund.

Źródło zdjęcia - tutaj

Źródło zdjęcia - tutaj
Jasno zostały określone zasady związane z postępowaniem podczas obecnie panującej pandemii. Tylko ich ścisłe przestrzeganie daje dużą szansę, że lawina zostanie w końcu zatrzymana. 

Warto zaopatrzyć się w rekomendowane środki ochrony, by zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby.
Wiele osób musiało przerwać pracę. Są tacy, którzy stosunek pracy świadczą w sposób zdalny. Sporo ludzi pracuje, by nieść pomoc innym, by zapewnić nam dostęp do żywności, leków i środków czystości. Sprawa jest poważna. 
Pracy nie przerwały firmy kurierskie. Rozwój handlu online sprzyja stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa podczas pandemii. Ograniczamy w ten sposób kontaktowanie się z innymi osobami do praktycznie jednej - to spotkanie z kurierem, choć i tego unikamy, bowiem nie trzeba teraz podpisywać odbioru przesyłki.
Osoby pracujące na pierwszej linii frontu i ich pracodawcy mogą zakupić niezbędny sprzęt umożliwiający stowanie zasad bhp.


Trudny to dla nas czas. Od naszej wewnętrznej dyscypliny wiele zależy.


STOSUJ PIĘĆ ZASAD
Pomóż zatrzymać koronawirusa

1
RĘCEMyj je często wodą z mydłem
2
ŁOKIEĆZasłoń się nim, gdy kaszlesz
3
TWARZNie dotykaj oczu, nosa i ust
4
ODLEGŁOŚĆZachowaj 1-1,5 m odstępu
5
BEZPIECZEŃSTWOZostań w domu

Wszystkim życzę zdrowia i wytrwałości 
w tych krytycznych dniach.

#zostańwdomu

1 komentarz:

  1. Dużo zdrowia, bezpiecznego i rozsądnego otoczenia (bo z rozsądkiem u ludzi bywa różnie).

    OdpowiedzUsuń