Woda to żywioł, woda to życie. Nie sposób bez niej żyć. Tak, to prawda. Woda jest największym ilościowo składnikiem ciała człowieka. U dorosłych stanowi ona ok. 70% ogólnej masy ciała, a u niemowląt nawet ok.85%
Ile czasu można przetrwać bez wody? Przy temperaturze do 21° C można przeżyć bez wody do 10 dni, z tym, że nie będziemy się ruszać i ukryjemy się w cieniu.
Źródło zdjęcia - tutaj |
Mimo tego, iż woda = życie, to są takie sytuacje, że jej nadmiar źle wpływa na nasze zdrowie. To prawda też powszechnie znana.
Zbyt duża ilość wilgoci wpływa niekorzystnie na układ oddechowy człowieka. Wilgoć powoduje rozwój astmy i alergii. Ponadto grzyby pleśniowe powstałe w zawilgoconych pomieszczeniach i produkujące mykotoksyny mają również bardzo niekorzystne oddziaływanie na organizm czlowieka. Są nade wszystko groźne dla dzieci i dorosłych.
Pomieszczenia zawilgocone są chłodniejsze od suchych i trudniej je ogrzać. Mokre ściany słabo izolują od zimna. Wilgoć może spowodować uszkodzenie budynku, jego konstrukcji, zniszczyć znajdujące się w domu sprzęty. Konieczne jest zatem dbanie o to, by osuszać ściany i usuwać wilgoć.
W przypadku słabej izolacji cieplnej budynku, złej wentylacji, przemarznięcia ścian w nieogrzewanym zimą domu czy nieszczelności w poszyciu dachowym konieczne jest osuszanie ścian budynku.
W wyniku zawilgocenia ścian często pojawiają się grzyby, więc niezbędne będzie ozonowanie i odgrzybianie.
Osuszanie ścian po zalaniu, przemoknięciu czy przemrożeniu to konieczność. Warto tę czynność powierzyć specjalistycznej firmie. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek. Usługa będzie skutecznie oraz dobrze wykonana, a koszt jej wykonania nie nadszarpnie budżetu inwestora.
Surfując w
Internecie natrafiłam na ciekawą propozycję ratowania zawilgoconych budynków.
To osuszanie podczerwienią. Jest to nowoczesny sposób redukcji wilgoci z
mokrych powierzchni. Odparowanie wody odbywa się bezinwayjnie. Ta nowoczesna
technologia nie jest agresywna, nie powoduje spękania ścian, zachowując
właściwą strukturę muru.
Podsumowując:
- zadbajmy o właściwą izolację cieplną budynku;
- zatroszczmy się o odpowiednią wentylację pomieszczeń;
- zlikwidujmy nieszczelności w poszyciu dachowym;
- osuszmy domy, jeśli jednak ulegną one zawilgoceniu.
Pamiętajmy, suche domy i miejsca, w których uczymy się i pracujemy to nasze zdrowie. Zadbajmy o nie. Mamy tylko jedno.
Źródło grafiki - tutaj |
Bardzo ciekawy temat, niestety z tą wilgocią często bywają kłopoty.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło, Agness:)