3 maj 2023

# ogród # w zieleni

Tulipany w moim ogrodzie

Tulipany to jedne z moich ulubionych roślin

Po monochromatycznej zimie mogłabym jeść kolorowe kwiaty całymi garściami.😋 

Kiedy mogę je sadzić w donicach i skrzyniach, to dostaję niemal małpiego rozumu. 

Chciałabym całą giełdę kwiatową przenieść do ogrodu. Powstrzymuje mnie tylko rozsądek. Kto podlałby te wszystkie kwiaty? 😋

Tulipany sadzi się na przełomie września i października. Przy dobrej pogodzie spóźnialscy i zapominalscy mogą to zrobić w listopadzie, a nawet w grudniu. Mnie udało się jeszcze w październiku. Przed posadzeniem cebul glebę należy zasilić wolno działającym nawozem mineralnym. 

Czekałam cierpliwie, aż pojawią się kwiaty. I są. Piękne. Cieszą oko, radują duszę, poprawiają humor, dodają energii.







Jak dbać o tulipany w ogrodzie?

Najlepiej będą rosły w miejscu słonecznym, w urodzajnej, przepuszczalnej, wilgotnej i niezbyt zwartej glebie o odczynie obojętnym. 

Czy konieczne jest wykopywanie cebulek tulipanów po przekwitnięciu?

Rośliny te potrzebują przejść okres spoczynku, tak jak wszystkie inne. Dobrze będzie, jeśli raz na dwa lata pozwoli im się odpocząć. Po przekwitnięciu lepiej tulipanów nie ścinać, lecz urwać słupek u nasady płatków. Dzięki temu kwiaty nie stracą energii na wydanie nasion, a cebule będą większe i silniejsze. Trzeba je wykopać po przekwitnieniu oraz zżółknięciu liści  i wsadzić z powrotem jesienią. Odwdzięczą się nam kolejną wiosną.

Lubię te kwiaty układać w wazonach. Zrywam je kiedy są jeszcze w pąkach. Mogę wtedy dłużej się nimi cieszyć. W odpowiednich warunkach są w stanie przetrwać do 2 tygodni. 


Czasami kupuję też cięte tulipany. Często decyduję się na białe pączki.  W przeciągu dwóch, trzech dni przekształcają się w dorodne kwiaty. Kiedy liście zżółkną, bukiet staje się nieładny. Szkoda jednak wyrzucić tulipany. Skracam je więc i wkładam do niskiego szklanego naczynia. Kwiaty znów pięknie się prezentują.  



Jak dbać o cięte tulipany?

Woda powinna być letnia (dzięki temu łodygi będą dłużej jędrne). Nie może jej być za dużo (nigdy do pełna wazonu), bo wtedy gnicie będzie przyspieszone. Warto do wody dodać łyżeczkę cukru, kroplę płynu do mycia naczyń lub łyżeczkę sody oczyszczonej. Łodygi trzeba codziennie podcinać i wymieniać wodę. Takie zabiegi przedłużą żywotność tulipanów w wazonach.





9 komentarzy:

  1. Piękne te Twoje tulipany. Dziękuję za pozyteczne porady, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Tulipany to pozytywny zwiastun wiosny - acz jak każda roślinka, zakwitają kiedy indziej w zależności od miejsca w Polsce :) U nas (południe) zakwitły stosunkowo niedawno, około 2 tyg temu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Termin kwitnienia tulipanów zależy też od odmiany.
      Ja również mieszkam na południu Polski.

      Usuń
  3. Piękne kwiaty! Cieszą oko w domu i w ogrodzie :) też lubię tulipany

    OdpowiedzUsuń
  4. Kocham tulipany i zawsze zachwycam się ich różnorodnością. Niezwykłe kwiaty!

    OdpowiedzUsuń
  5. Gdybym miała ogród to królowałyby w nim tulipany. Niestety nie mam, więc mogę cieszyć się wyłącznie ciętymi, przy czym ja trzymam je w zimnej wodzie do której wrzucam kostkę lodu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam oglądać tulipany i sama mam na działce kilka odmian.

    OdpowiedzUsuń
  7. Śliczne te Twoje tulipany.
    Pozdrawiam miło.

    OdpowiedzUsuń