3 kwi 2019

# dom

Osuszanie budynków

Woda jest niezbędna do życia. Wie to nawet dziecko. 



Płynąca woda, spadające krople deszczu, rosa - to piękne widoki. 

Źródło fotografii - klik
Źródło fotografii - klik

Źródło fotografii - klik

Woda to żywioł, potrafi też sobą nieść ze sobą zniszczenie.

Źródło fotografii - klik
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Woda jest budulcem organizmów żywych. Wody potrzebujemy do gotowania, utrzymania higieny osobistej, prania, do uprawy roślin, hodowli zwierząt, produkcji towarów, gaszenia pożarów. Jest niezbędna. Jednak jej nadmiar jest równie szkodliwy jak jej brak. Zachowanie równowagi jest niezbędne.

Woda jest źródłem wilgoci w wielu w budynkach. To bardzo przykra sprawa. Rozwijają się wtedy grzyby pleśniowe bardzo niekorzystnie wpływające na zdrowie.  Są bardzo żywotne, mogą rozwijać się na wielu podłożach - na tynku, drewnie, tkaninach. Widoczne są jako wykwity w kolorze czarnym, szarym albo zielonym. W mieszkaniu wyczuwalny jest zapach stęchlizny. Grzyby pleśniowe wywołują alergie, są groźne dla układu oddechowego, powodują bóle mięśni i stawów, są przyczyną zmęczenia. Mogą stać się źródłem groźnych nowotworów. Konieczne jest zatem dbanie o właściwy poziom wilgotności naszych mieszkań. 

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Źródeł jest kilka. Woda może dostawać się z zewnątrz - z nieszczelnego dachu, zatkanych rynien, z nieszczelnych obróbek blacharskich. Może też pochodzić z podciągania z gruntu (niewłaściwa izolacja fundamentów lub podłogi). Może też pochodzić ze środka (z suszenia prania na grzejnikach, gotowania bez przykrywek, zbyt dużej ilość roślin w mieszkaniu, niesprawnej wentylacji, nieszczelnej instalacji wodno - kanalizacyjnej, z zalania przez sąsiadów). Przypływ wody spowoduje mokre plamy, zacieki, a to będzie skutkowało pojawieniem się pleśni, która lubi wilgoć. Zacznie odpadać tynk. Problem jest na tyle poważny, że nie wolno go w żadnym wypadku bagatelizować. Chodzi bowiem o zdrowie osób przebywających w zawilgoconych pomieszczeniach.

Poniższe zdjęcia wykonałam w pewnym budynku mieszkalnym. Zawilgocenie domu zostało spowodowane zalaniem przez nieszczelny dach. Prace remontowe trwają.





Co zrobić, jeśli wilgoć zamieszka w domu?

Odpowiedź automatycznie nasuwa się sama. Trzeba osuszyć budynek. Przebieg osuszenia to proces trójfazowy:
  1. zlokalizowanie źródła wilgoci;
  2. zlikwidowanie źródła nieszczelności;
  3. osuszenie fundamentów, sufitów, ścian.
Osuszenie zawilgoconych powierzchni można wykonać z użyciem specjalistycznych substancji lub tynków absorbujących wodę, przy pomocy iniekcji termicznej (polegającej na wywierceniu niewielkich kanalików w murze, do których aplikuje się strumień gorącego powietrza) lub za pośrednictwem nagrzewaczy do pomieszczenia (choć jest to niezwykle czasochłonna metoda). 

Realizacja osuszania z wykorzystaniem wentylatorów promieniowych - ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, która skutecznie wspomoże działanie osuszaczy. Osuszając budynki w ten sposób, zadbamy o optymalną wilgotność szlichty betonowej, co ma bardzo duże znacznie podczas układania podłogi. 

Źródło grafiki - klik
Osuszanie podczerwienią to nowoczesna technologia usuwania wilgoci z zalanych powierzchni. Za pomocą fal podczerwieni cząsteczki wody zostają szybko odparowane przy jednoczesnym zmniejszeniu wilgotności muru.
Technika osuszania podczerwienią polega na bezpośrednim ogrzewaniu wilgotnej powierzchni, nie doprowadzając do strat związanych z przekazywaniem ciepła przez przemieszczające się masy cieczy lub gazu.

Dlaczego warto?

Osuszanie za pomocą podczerwieni jest bezpieczne i nieinwazyjne. Działanie fal przypomina metodę mikrofalową, lecz proces odparowania wody przebiega znacznie łagodniej. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej struktury muru bez ryzyka pęknięć.

Źródło fotografii - klik
W przypadku nowych budynków lub świeżo wyremontowanych osuszenie konstrukcji i sprawdzanie poziomu wilgotności ma ogromne znaczenie. Materiały budowlane zawierają sporą ilość wody. Część wilgoci znajduje się w materiale już w momencie jego wyprodukowania. Ponadto czasami dochodzi do dodatkowej absorpcji wody podczas składowania materiałów.
Świeżo wylana posadzka betonowa, która długo schnie i często jest wystawiona na działanie deszczu i śniegu w połączeniu z wilgotnymi belkami drewnianymi oznacza ogromne ilości wilgoci, której należy się pozbyć.
Czasami pojawia się groźna wilgoć pod posadzką.
Woda, która dostanie się pod posadzkę, drewnianą podłogę lub wylewkę, przenika do sfery izolacji takiej jak styropian czy włókna syntetyczne. Nagromadzona wilgoć, zamknięta w warstwie podpodłogowej, nie ma możliwości samoistnie odparować. Przenika więc w górę ścian, powodując liczne szkody – m.in. odpadanie tynków czy łuszczenie się farby. Pod wpływem wilgoci odkształca się parkiet, podnoszą się deski i listwy.
Jak rozwiązać problem?
W tym wypadku niezbędne jest użycie specjalistycznych metod usuwania wilgoci, które oferuje nasza firma. Przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu wykonujemy osuszanie ciśnieniowe, likwidując wilgoć w zamkniętych sferach podposadzkowych. Jest to metoda skuteczna i nieinwazyjna, gdyż nie wymaga demontażu podłogi.

Źródło grafiki - klik

Źródło grafiki - klik

















Źródło fotografii - klik
W przypadku gaszenia pożaru kluczowe znaczenie ma niezwłoczne rozpoczęcie procesu osuszania. Żrące opary, które często powstają podczas pożaru, w połączeniu z bardzo wilgotnym powietrzem związanym z procesem gaszenia mają bardzo negatywny wpływ na wszelkiego rodzaju powierzchnie metalowe i elementy elektroniczne.
W takich okolicznościach trzeba jak najszybciej obniżyć względną wilgotność powietrza. Wówczas suszenie wiąże się z zapewnieniem ogromnych ilości ciepłego, suchego powietrza oraz dużej jego wymiany w osuszanym pomieszczeniu. Jeśli zachodzi ryzyko uszkodzenia maszyn lub innego delikatnego sprzętu, najlepiej zastosować metodę osłony z folii plastikowej, aby szybciej obniżyć wilgotność względną.







12 komentarzy:

  1. Świetny artykuł - przyjemnie się czyta wyciągając ważne informacje. Osuszanie podczerwienią to świetna metoda, faktycznie. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Some genuinely nice stuff on this web site, I enjoy it.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cenne wskazówki i porady. Warto je zapamiętać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatne informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry i szczegółowy artykuł opisujący zagadnienie osuszania. Duży plus za schematy pokazujące działanie osuszaczy powietrza. Z pewnością będę zaglądał na blog regularnie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dobry, szczegółowy artykuł opisujący osuszanie powietrza. Ładne schematy, bardzo czytelne. Widać, że dużo pracy wkładasz w prowadzenie bloga. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Osuszanie budynków przynosi naprawdę wiele korzyści. Główną zaletą jest z pewnością minimalizacja szkody. Im szybciej zaczniemy osuszać, tym mniejsze będą straty i zakres prac naprawczych.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny blog. Widać, że tworzysz go z prawdziwą pasją.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy artykuł. Osuszanie czy to mieszkań czy budynków czy ścian , lub ogólnie osuszanie po zalaniu to temat który wyjątkowo mnie interesuje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawie i ładnie prowadzony blog.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przydatny artykuł! Od jakiegoś czasu mamy w domu problem z wilgocią, dlatego przeszukiwałam internet w celu znalezienia odpowiedzi na pytania dlaczego tak się dzieję i co robić.. Teraz nie pozostaje chyba nic innego tylko zająć się osuszaniem budynku i ścian. Mam nadzieję, że rozwiążemy ten problem raz na zawsze ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo dobrze napisany artykuł o osuszaniu pomieszczeń.

    OdpowiedzUsuń