19 mar 2020

# ogród

Szkodniki niszczące bukszpany

Bukszpan to krzew często sadzony w ogrodach, a także w pojemnikach, jako ozdoba balkonów i tarasów. Bardzo dobrze znosi cięcie, można go również formować w różne oryginalne kształty, przez co świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny. Niestety jest narażony nie tylko na choroby, ale także na żerujące na nim szkodniki.


Ćma bukszpanowa- najgroźniejszy szkodnik bukszpanów

Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, a w Europie pojawiła się w 2007 roku. Środowisko w Polsce okazało się dla niej bardzo dobre, gdyż ma tutaj jedzenia pod dostatkiem, nie jest także narażona na ataki naturalnych wrogów.

Jak objawia się atak ćmy bukszpanowej?

Na krzewie zauważyć można pojawiające się żółte liście. Larwy ćmy są zielone, na samym początku niewielkie i niezwykle żarłoczne. Osiągają do 4 cm długości, niestety ze względu na kolor, ciężko je wypatrzyć na liściach. Zjadają ich środek, zostawiając jedynie cienką obwódkę liści, która z czasem robi się żółta. Szkodnikami są jedynie larwy ćmy azjatyckiej, motyl nie stanowi niebezpieczeństwa dla roślin.

W jaki sposób zwalczać ćmę bukszpanową?

Walka z tym szkodnikiem może być trudna, ważne żeby była podjęta jak najwcześniej, kiedy zauważymy niepokojące objawy na naszym bukszpanie. Przeglądamy krzew, a larwy usuwamy ręcznie. Wszelkie zarażone części należy wyciąć i spalić. Ciężko będzie nam usunąć wszystkie gąsienice, z tego względu warto zastosować środek ochrony roślin. Nawet zeschnięty krzew może być odratowany i z czasem zacznie się zielenić. Nawet jeśli wybierzemy widoczne szkodniki, należy wykonać oprysk, przy użyciu preparatu na owady ssące, mającego w składzie substancję czynną acetamipryd. Sprawia ona, iż soki rośliny stają się trujące.

Pozostałe szkodniki bukszpanów

Miodówka bukszpanowa

Szkodnik także często atakujący krzew bukszpanu. Owad wydziela rosę miodową i wosk, wpływający niekorzystnie na roślinę. Liście bukszpanu zwijają się i swoim wyglądem przypominają kapuściane główki. Zniszczenia powodują nie tylko larwy, ale także osobniki dorosłe miodówki bukszpanowej. Chcąc uniknąć jej ataku, warto regularnie ciąć krzew i używać odpowiednich oprysków. Dobrym rozwiązaniem jest zakup produktów preparatów bazujących na naturalnych składnikach odżywczych, bezpiecznych dla środowiska. Opryski należy rozpocząć w maju, kiedy tylko zauważmy objawy żerowania tego szkodnika. W sprzedaży dostępne są preparaty do wygodnego użycia w sprayu.

Przędziorek bukszpanowiec

Szkodniki żerujące na spodniej stronie liści, a efekty ich obecności, widoczne są na górnej stronie blaszki liściowej. Zniszczenia zauważymy pod postacią drobnych żółtych cętek z niekiedy zlewającymi się plamami. Przez tego szkodnika liście bukszpanu stają się brązowe i więdną. Kiedy zauważymy niepokojące objawy, należy spryskać krzew środkiem przędziorkobójczym. Wykonany wczesną wiosną oprysk, pozwoli wyeliminować zimujące jaja przędziorków na bukszpanie.

Skorupik jabłoniowy

Wywołuje zamieranie pędów, ogranicza wzrost bukszpanu i prowadzi do zdrobnienia liści. Kiedy krzew zostanie zaatakowany przez skorupika, zauważymy brązowe albo szare tarczki owadów. Zaatakowany krzew, należy opryskać w maju dwa razy, co 2 tygodnie jednym z preparatów zwalczającym te szkodniki.

Wzdymacz bukszpanowy

Wiosną szkodniki te powodują zniekształcenie oraz drobnienie blaszek liściowych na młodych przyrostach. Wzdymacze bukszpanowe są niewielkich rozmiarów, trudno je dostrzec gołym okiem. Rozpoznajemy ich atak poprzez zauważalne szkody jakie wyrządzają. Oprysk przeciwko nich, należy wykonać wiosną, stosując środek roztoczobójczy.

Artykuł został przygotowany przez zespół Sklepu Dla Ogrodu - internetowego sklepu ogrodniczego oferujące środki zwalczające szkodniki bukszpanu.

2 komentarze:

  1. Jeśli idzie o ćmę bukszpanową (Cydalima perspectalis) to pozwolę sobie zweryfikować te informacje. Przede wszystkim dysponujemy bardzo skutecznym środkiem biologicznym, opartym na bakterii uszkadzającego przewód pokarmowy gąsienicy. Bacillus thurigiensis var. kuretake. W Polsce jest dostępny preparat Lepinox Plus, który jest już oficjalnie zarejestrowany do zwalczania tego szkodnika. Chemiczne środki ochrony roślin dobrze jest zastosować doraźnie, zanim dotrze przesyłka z 'bakteriami' - gąsienice są bardzo szybkie i niszczą krzew w kilka dni. Dlatego trzeba monitorować oblot ćmy za pomocą pułapek feromonowych - najlepiej lejkowych, nie lepowych i po pojawieniu się motyli w pułapce podejmować działania. Feromon zwabia samce, więc nie eliminuje szkodnika, jak sądzą niektórzy, dlatego sama pułapka nie wystarczy do ochrony bukszpanów.
    Temat jest zbyt szeroki na szczegółowe opisy w komentarzu, ale może ta krótka zajawka pomoże.

    OdpowiedzUsuń
  2. W tamtym roku zaatakowały biedronki azjatyckie. Po prostu była ich masa na zewnątrz. Ciężko było sie ich pozbyc ze wgledu na ich ilosc, ale ostetcznie sie udalo.

    OdpowiedzUsuń