Przydomowy ogród i jego posiadanie dla większości z nas jest prawdziwym przywilejem. Śmiało możemy nazwać się szczęściarzami, gdyż dostajemy do dyspozycji przestrzeń, którą możemy zagospodarować wedle własnego uznania. Często przeglądamy więc różnorodne poradniki dotyczące adaptacji ogrodu i poszukujemy inspiracji. Wówczas z pewnością zwrócimy uwagę na ogrody greckie, które obecnie biją prawdziwe rekordy popularności. Jednak czym się one wyróżniają i w jaki sposób możemy je zaaranżować?
Co wyróżnia ogród zaaranżowany w stylu greckim?
Grecja to kraj, który już od starożytności znany był z zamiłowania do pięknych ogrodów, a także ze specyficznego sposobu ich aranżowania. Okazuje się, że część z dawnych technik komponowania i urządzania ogrodu przetrwała po dziś dzień, czego efektem jest znaczne spopularyzowanie ogrodów greckich. To co wyróżnia tego typu ogrody to przede wszystkim zastosowanie materiałów i roślin w takim kolorze, by ściśle nawiązywały one do natury i harmonijnie z nią współgrały. W ogrodzie greckim nie brakuje śnieżnej bieli, która pięknie odbija promienie słoneczne, a także błękitu lub innych odcieni niebieskiego. Co ciekawe, w ogrodach greckich - zgodnie z tradycją - rzadko wykorzystywało się drewno, które nie było spopularyzowane w tym regionie. Wszelakie meble i bramy, a także inne ozdoby wykonywane były z kamieni lub metalu. Z kolei jeśli chodzi o rośliny, to najchętniej wybierane są te, które kwitną w niezwykle bujny sposób. Żaden ogród grecki nie obejdzie się bez oleandrów, hibiskusów, czy malowniczych pelargonii. Nie zapominajmy, że w ogrodach w stylu greckim nigdy nie brakowało również miejsca na ewentualny warzywniak lub zielnik.
Jak zaprojektować grecki ogród przydomowy?
W momencie kiedy poczuliśmy się zainspirowani greckim kunsztem urządzania ogrodów, być może zdecydujemy się go przenieść do własnej, przydomowej przestrzeni. Wówczas musimy pamiętać o tym, że grecki ogród pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale także i użytkową. Co do zasady, ma to być miejsce idealne do wypoczynku i wspólnego spożywania posiłków. Aranżację własnego ogrodu w stylu greckim warto więc rozpocząć od zakupu odpowiednich mebli wypoczynkowych, a także od dokładnego rozplanowania przestrzeni. Powinniśmy dokładnie wyznaczyć:
- część rekreacyjną;
- część roślinną;
- część na ewentualny warzywniak lub zielni.
Pamiętajmy również o dokładnym wytyczeniu ścieżek, które w idealnym ogrodzie greckim powinny być kamienne. Zanim przejdziemy do samego wyboru roślin i ziół, warto poświęcić chwilę na ozdoby, których w tego typu ogrodzie nie może zabraknąć. W pierwszej kolejności wkomponujmy w przestrzeń różnorodne, gliniane naczynia, które mogą nam również posłużyć jako doniczki. Najlepiej, by były one pomalowane na kolor biały z niebieskimi akcentami. W ogrodzie greckim świetnie sprawdzą się także kamienne figurki i ozdoby wykonane z tego materiału. Jeśli zaś chodzi o wybór roślin, to warto zdecydować się na oleandry, hibiskusy czy nawet i drzewa oliwne. Choć w naszym klimacie ich uprawa będzie nieco trudniejsza, to jednak będą one przepięknie dopełniać grecki ogród i staną się jego doskonałą wizytówką. Pamięyajmy także o tym, że ogrody greckie toną w aromatycznych ziołach! Wyznaczone więc miejsce na zielnik warto zapełnić oregano, bazylią, szałwią czy tymiankiem. Z takiego zielnika skorzystamy podwójnie, gdyż rośliny te możemy śmiało wykorzystać w kuchni, celem przygotowania różnorodnych dań. Jak więc widać, zaaranżowanie własnego ogrodu greckiego nie jest najtrudniejszym zadaniem!
Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl oferującym bogaty asortyment ogrodniczy. |
Taki ogród musi być naprawdę piękny :) Ale nigdy u nikogo takiego nie widziałam.
OdpowiedzUsuńJestem przekonana, że taki ogród musi prezentować się genialnie.
OdpowiedzUsuńOgrody greckie mają wyjątkowy klimat. Podoba mi się ich roślinność.
OdpowiedzUsuńPrzydatne wskazówki i inspiracje dla tych, którzy są zainteresowani stworzeniem ogrodu w stylu greckim na własnym podwórku. :)
OdpowiedzUsuńPięknie to wygląda. W takim ogrodzie można spędzać dużo czasu
OdpowiedzUsuńTrochę wyobraźni i można stworzyć dosłownie wszystko.
OdpowiedzUsuń