Pielęgnacja zębów przez dzieci to niezwykle ważna sprawa. Nie wszyscy mają tę świadomość, że należy o nie dbać już od początku życia małego człowieka. Będą wtedy długo w dobrej formie i długo posłużą.
Źródło grafiki - tutaj |
Każdy rodzic powinien wdrożyć w życie dekalog pielęgnacji zębów swoich pociech.
- O jamę ustną trzeba dbać już od samych narodzin. Należy przemywać jamę ustną dziąsła maluszka, wewnętrzne policzki i język niemowlaka. Trzeba to zrobić czystą gazą lub silikonową szczoteczką (za każdym razem zdezynfekowanych) zwilżonych naparem rumianku lub wodą. Pamiętać należy o tym szczególnie przy karmieniu mlekiem zastępczym.
- Nie wolno oblizywać smoczka ani łyżeczki służącej do karmienia dziecka. Można je zarazić próchnicą.
- W miarę szybko trzeba odstawić karmienie papkami, które oblepiają ząbki malucha i trudniej je wtedy wyczyścić. Mocno rozdrobnione jedzenie sprzyja rozwojowi próchnicy i może narazić dziecko na wady zgryzu. Gryzienie surowych warzyw będzie sprzyjać jego kształtowaniu się.
- We właściwym pielęgnowaniu jamy ustnej trzeba pamiętać o unikaniu słodkich napojów. Cukier znacznie osłabia zęby, wpływa na zachorowanie na próchnicę. Warto wyrobić u dziecka picie wody niegazowanej.
- Jak najwcześniejsza rezygnacja ze smoczka również pomoże dziecku we właściwym kształtowaniu jego prawidłowego zgryzu. Nie jest też wskazane korzystanie przez maluszka smoczka przez cały dzień i w czasie snu. Smoczek uspokoi dziecko, ale nie można pozwolić na korzystanie z tego popularnego "uspokajacza" przez długie godziny. Chodzi o to, aby nie zaburzyć kształtowania się zgryzu. Warto zakupić smoczek ortodontyczny, który wspomoże wyrzynanie się pierwszych ząbków i wpłynie na modelowanie podniebienia.
- Istotną sprawą jest właściwa pielęgnacja zębów mlecznych. Jeśli zajmie je próchnica, to zaatakuje również zawiązki zębów stałych. Pamiętać należy też o tym, że zbyt wczesne usunięcie mleczaków może spowodować patologię zgryzu.
- Jak najwcześniej uczmy dziecko higieny zębów. Najlepiej robić to przez zabawę. Na początku trzeba pomóc dziecku. Najpierw dzieciak powinien nauczyć się wypluwać pastę. Jeśli zacznie samodzielnie myć ząbki, to też dalej należy obserwować swoją pociechę podczas tej czynności.
- Należy szczotkować zęby dziecka dwukrotnie w ciągu dnia przez 2 minuty po śniadaniu i po kolacji. Trzeba zacząć od przepłukania jamy ustnej wodą i jej wypluciu. Na koniec trzeba wypluć nadmiar pasty, ale nie płukać już zębów.
- Konieczna jest właściwa pielęgnacja szczoteczki do zębów. Po użyciu należy ją starannie wypłukać i postawić pionowo, by wyschła. Nie może się ona stykać z innymi szczoteczkami.
- Istotną sprawą jest kontrola jamy ustnej przez stomatologa. Należy dziecko odpowiednio przygotować do pierwszej wizyty, by nie stała się dla niego traumą. Trzeba poszukać takiego dentysty, który ma doświadczenie w pracy z małymi pacjentami.
Warto zaopatrzyć się w odpowiedni asortyment do dbania o zęby. Można go znaleźć tutaj w sklepie HelloDent. Regularne dbanie o zęby od samego początku życia zapewni piękny uśmiech bez bólu.
Źródło grafiki - tutaj |
Dbanie o zęby dzieci to absolutna podstawa. Super porady, zwłaszcza to z unikaniem słodkich napojów - cukier to wróg zębów.
OdpowiedzUsuńNie wyobrażam sobie, aby ktoś nie nauczył dzieci podstaw higieny, w tym jamy ustnej, w końcu zdrowe zęby, to zdrowy uśmiech, a procedura dbania o zęby nie jest trudna. Izabela Bookendorfina
OdpowiedzUsuńOj, zdziwiłabyś się... Dla mnie to też nie do pojęcia, ale wiele moich znajomych miało w ogóle nie leczone mleczaki, bo "i tak wypadną"
UsuńDobrze napisane, wszystko na 10!
OdpowiedzUsuńdbałam, dbałam i się opłacilo, syn po raz pierwszy był u dentysty z małą dziurką w wieku 18 lat
OdpowiedzUsuńMój syn od małego dba o żeby. Dentysty również się nie boi
OdpowiedzUsuńDbanie o higienę zębów jest bardzo ważne.
OdpowiedzUsuńBardzo ważnej jest uczuć tych nawyków od najmłodszych lat
OdpowiedzUsuńRola rodzica jest tutaj ważna, ale pamiętam jeszcze czasy swojej młodości i programy profilaktyczne w szkołach. To też robiło "robotę".
OdpowiedzUsuńTo ważna sprawa. Najlepiej uczyć dzieci od początku.
OdpowiedzUsuń